fbpx

Badania nad ptasim śpiewem i emocjami

Badania nad mózgiem dowodzą – ptasi śpiew moduluje ich emocje w taki sam sposób, jak muzyka wpływa na ludzi. Ptaki potrafią śpiewać. Potrafią tańczyć! Są nawet zdolne doświadczać emocjonalnej odpowiedzi na muzykę i dźwięki, zupełnie tak jak ludzie.


Badania z Emory University w Atlancie dowiodły, że gdy ptaki słyszą swój śpiew, ich mózgi wykazują aktywność podobną do obserwowanej u ludzi, gdy ci słuchają muzyki.

Okazało się, że ten sam układ nagrody,  który jest aktywny podczas słuchania przez ludzi ulubionej muzyki jest również aktywowany u samic podczas słuchania śpiewu samców.

– stwierdziła Sarah Earp, współautorka pracy badawczej napisanej wraz z dr. Donną Maney.

Naukowcy dowiedzieli się także, że kiedy samiec ptaka słyszy śpiew innego samca, jego ciało migdałowate wykazuje aktywność podobną obserwowanej u ludzi słuchających muzyki, która im się nie podoba. Ciało migdałowate jest obszarem w mózgu, który jest zaangażowany procesy emocjonalne i podejmowanie decyzji.

Jak mówi dr Maney dla New York Timesa:

Jeśli jesteś samcem i słyszysz piosenkę oznacza to że albo właśnie atakujesz czyjś teren albo ktoś okupuje twój. To znak agresji.

Praca, opublikowana w listopadzie w Frontiers od Evolutionary Neuroscience pokazuje również że te „ludzkie” odpowiedzi zależą od rodzaju ptaka  i sezonu. Gdy nie ma akurat godowej pory, zarówno samce jak i samice mogą używać śpiewu do zaznaczenia dominacji w związku.

Neuronalna odpowiedź w śpiewie ptaków wydaje się być zależna od społecznego kontekstu który może być analogiczny u ludzi. Ptasi śpiew jak i muzyka wywołują odpowiedź nie tylko w regionach mózgu związanych głownie z nagrodą, ale również  połączone obszary, które są uważane za regulowanie emocji. To sugeruje, że obydwa one mogą aktywować ewolucyjnie historyczne mechanizmy konieczne do reprodukcji i przetrwania.

– stwierdza Earp w oświadczeniu.

Podobne badania prowadzone pod nadzorem biologia dr. Samuela Sobera i psychologa z Uniwersytetu w San Francisco  dr. Michaela Brainarda pokazują, że sposób, w jaki młode ptaki uczą się śpiewać jest podobny do tego, w którym ludzie uczą się mówić- słuchają dorosłych i imitują ich dźwięki. Dr Sober podsumowuje:

Mamy nadzieję, że nasze matematyczne ujęcia kwestii nauki przez ptaki śpiewu może w przyszłości pomóc w rozwoju ludzkiej terapii głosu podobnie jak podwyższy nasz generalny stan wiedzy o tym, jak nasze mózgi się uczą.

Źródło: http://www.huffingtonpost.com/
Tłumaczenie: Katarzyna Dębowska

Facebook Comments

Może Ci się również spodoba

Shares