Naciekawsze książki o prawach zwierząt

Przedstawiamy Wam krótki wpis na temat najciekawszych, wydanych w naszym kraju, książek o tematyce praw zwierząt. W kolejnej notce przedstawimy książki o samych zwierzętach, ich psychologii, zachowaniu i emocjach. Książki, które pośrednio również dotykają tematu praw zwierząt i zwracają uwagę na współczesny problem ich eksploatacji.

Temat coraz częściej pojawia się w mediach głównego nurtu, coraz częściej dyskutowany jest również na uczelniach i w internecie. O ile jeszcze kilka lat temu publikacji na ten temat było niewiele, dzisiaj pojawia się coraz więcej interesujących wydawnictw poruszających temat relacji pomiędzy ludźmi i innymi zwierzętami. Jeżeli chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę na ten temat zapraszamy do zapoznania się z naszą listą! Zajrzyjcie do nas również za tydzień przeczytać kolejny wpis!

„Wyzwolenie zwierząt” Peter Singer

Kultowa książka australijskiego bioetyka, która zapoczątkowała międzynarodową dyskusję o prawach zwierząt. Doskonale wyłożona przez autora filozofia utylitaryzmu, która każe nam postrzegać zwierzęta nie przez pryzmat danego gatunku, a konkretną zdolność jednostki do odczuwania bólu i cierpienia. Peter Singer nazywa i klasyfikuje nasze współczesne zachowanie względem innych zwierząt mianem szowinizmu gatunkowego. Tłumaczy genezę i możliwości jego przezwyciężenia. Przedstawia realia hodowli przemysłowej i rozprawia się z argumentami swoich przeciwników. Klasyk, który warto mieć na swojej półce. Niestety, polskie wydanie zostało już dawno wyprzedane, szukajcie książki na aukcjach internetowych i w bibliotekach.

„Żywoty zwierząt” John Maxwell Coetzee

Głośna książka noblisty, która w formie fabularyzowanej historii porusza najbardziej kontrowersyjne kwestie naszego stosunku do innych zwierząt. Główna bohaterka powieści – Elizabeth Costello podczas jednego ze swoich uniwersyteckich wykładów zamiast mówić o literaturze rozpoczyna temat praw zwierząt. Autor, ustami swojej bohaterki porusza między innymi wątek holokaustu zwierząt. Jak mówi sama Costello „nie istnieją granice wysiłku, jaki możemy i powinniśmy wkładać we wchodzenie w położenie innych, nie ma granic dla współczującej wyobraźni”. Zdecydowanie warto!

„W obronie zwierząt” pod redakcją Petera Singera

Interesujący zbiór artykułów zawierający teksty kilkudziesięciu różnych aktywistów z całego świata. Książka dobrze prezentuje obraz współczesnego ruchu praw zwierząt i problemów przed jakimi stają dzisiaj aktywiści. Masowe hodowle zwierząt, cyrki, ogrody zoologiczne, laboratoria medyczne to tylko część z nich. Jak sobie z nimi radzić, jak uczyć się od siebie nawzajem, gdzie udało nam się zrealizować nasze postulaty i dlaczego? Jakie strategie warto obrać w walce o lepsze jutro dla zwierząt, a jakich unikać? Polecamy serdecznie wszystkim, którzy chcą aktywnie włączyć się w walkę o prawa zwierząt!

„Spór o prawa zwierząt” Tomasz Pietrzykowski

Krótka, niewielka książka, w której autor przedstawia najważniejsze aspekty ruchu obrony praw zwierząt. Czytelnik znajdzie w niej między innymi syntezę najważniejszych poglądów teoretyków wyzwolenia zwierząt takich jak Peter Singer i Tom Regan. Pod koniec, autor przedstawia też poglądy kilku przeciwników i stara się obalić ich argumenty na drodze filozofii i prawa. Obalić skutecznie, dodajmy. „Spór o prawa zwierząt” to doskonałe wprowadzenie do tematyki obrony zwierząt.

„Etyka a to, co jemy”  Peter Singer i Jim Mason

Gruba, blisko 500 stronicowa książka, która stawia przed czytelnikiem jedno, podstawowe pytanie: „Co tak naprawdę wiemy o produktach, które zjadamy?” Peter Singer i Jim Mason większą część książki poświęcili rzecz jasna przemysłowej hodowli zwierząt i kwestii diety roślinnej ale nie tylko. Obszerne fragmenty poświęcone są również idei fair trade i żywności organicznej. Autorzy stawiają przed czytelnikiem również pytanie o ekologiczne hodowle zwierząt. Czy kupno jajek od „szczęśliwych” kur rzeczywiście możemy nazwać etycznym wyborem? Książkę polecamy szczególnie tym wszystkim, którym wciąż jeszcze nie udało się zrezygnować z mięsa i pozostałych produktów odzwierzęcych. Weganie, wegetarianie i aktywiści pro zwierzęcy znajdą w książce Singera mnóstwo przydatnych argumentów i zupełnie nowych informacji.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content