fbpx

Pamięci szymapansów z laboratoriów medycznych

Niedawno, w wieku 48 lat, zmarł szympans Roman. Nie udało mu się wygrać z chorobą serca.

Szympans prawdopodobnie urodził się na wolności. Stamtąd porwano go do w latach 70. do jednego z ośrodków naukowych Holloman Air Force gdzie zwierzę zostało poddane serii inwazyjnych badań biomedycznych.

Pozbawiony podmiotowości, potraktowany jako „obiekt badawczy” szympans przeżył ponad 220 znieczuleń i kilkadziesiąt biopsji wątroby.

Testowano na nim również szczepionki i preparaty do antykoncepcji.

W 1997 roku Roman trafił do Fundacji Coluston gdzie przez kolejne kilka lat wykorzystywany był do testów medycznych.

W końcu w 2002 roku udało się uratować zarówno Romana jak i wiele innych szympansów. Fundacja zbankrutowała, a zwierzętami zaopiekowali się aktywiści Save the Chimps.

Jeden z jego późniejszych opiekunów wspomina:

Oczy Romana zawsze były pełne myśli i miłości. Był pierwszym szympansem, z którym udało mi się nawiązać silną więź emocjonalną. Każdy kto go poznawał obdarzał go od razu uczuciem.

Po pewnym czasie szympans zaczął okazywać oznaki starości. Stracił apetyt, czuł się coraz gorzej i wszystko wskazywało na rozwój choroby serca.

Niestety Roman nie chciał przyjmować żadnych leków. Po tylu latach spędzonych w brutalnej niewoli laboratoriów medycznych bał się wszelkiego rodzaju pigułek i zastrzyków. Nikt nie mógł go za to winić.

Opiekunowie zadbali o jego komfort i możliwość przebywania z innymi, bliskimi mu szympansami.

17 czerwca Roman zmarł.

Niektórzy wspominają, że po latach niewoli Roman był nieufny w stosunku do ludzi. Ale jeśli udało się nawiązać z nim kontakt i przekonać go do siebie on zawsze odwdzięczał się w 100%. Pozdrawiał innych, dodawał im na swój sposób otuchy i bawił się ganiając po swojej wyspie w azylu.

Kay – jeden z szympansów, który mieszkał w azylu z Romanem bardzo przeżył śmierć przyjaciela. Zaczął być apatyczny i wycofany w stosunku do innych. Potrzebował czasu aby pogodzić się z sytuacją.

Roman miał szczęście spędzić ostatnie lata swojego życia w spokoju w otoczeniu troskliwych ludzi. Niestety, praktyka wykorzystywania szympansów do badań biomedycznych wciąż trwa. Zobacz jako możesz pomóc ludziom z Save the Chimps.

Źródło: http://www.savethechimps.org/in-memory-of-our-beloved-roman/

Facebook Comments

Może Ci się również spodoba

Shares