Rośliny napakowane białkiem

Pierwszym temat w rozmowach na temat wegetarianizmu i weganizmu jest zwykle białko. Większość przeciwników diety bezmięsnej jest przekonana, że nie sposób dostarczyć na niej odpowiedniej ilości białka. Jak jest naprawdę?

Sprawdźmy ile białka na 100 g znajduje się w popularnych produktach odzwierzęcych.

  • Kurczak – 31 g
  • Łosoś – 25 g
  • Stek – 23 g
  • Serek wiejski – 12 g

To dużo? Przypomnijmy, że dzienne zapotrzebowanie na białko u przeciętnej osoby nie przekracza 1 g na kg masy ciała. Co oznacza, że osoba ważąca 80 kg nie ma potrzeby spożywania większej ilości niż 80 g białka.

Jak wygląda więc zawartość białka w świecie roślin? Przedstawiamy Wam piątkę najbardziej napakowanych białkiem roślin świata!

1. Soja

shutterstock_142913782

Zdecydowany faworyt naszej listy! 100 g ziaren soi dostarcza 36 g pełnowartościowego białka. Z ugotowanych ziaren soi możecie samodzielnie przygotować sobie mleko, tofu, kotlety i pasztety roślinne.

2. Pestki dyni

shutterstock_129402494

To bogactwo cynku i żelaza. Warto korzystać z nich w formie przekąski jako dodatek do np. owoców. Torebka 100 g pestek dyni zapewni nam 30 g białka.

3. Orzeszki ziemne

shutterstock_133376435
Wbrew pozorom orzeszki ziemne nie tuczą! Pod warunkiem, że wybierzesz naturalne, nieprzetworzone orzechy bez soli. Co więcej orzeszki ziemne dostarczają 25 g białka w porcji.

4. Biała fasola

shutterstock_96856564

Większość odmian fasoli charakteryzuje się wysoką zawartością białka. Wybraliśmy białą fasolę ze względu na jej dodatkowy atut czyli zawartość wapnia! Ziarna fasoli zawierają natomiast ponad 22 g białka.

5. Płatki owsiane

shutterstock_92378884

Doskonałe do wykonania szybkiego i prostego śniadania, sprawdzają się w koktajlach i deserach owocowych, a przy okazji zapewniają zastrzyk białka. 17 g na 100 g produktu.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

13 komentarzy

  1. Ge Gamb via Facebook pisze:

    jo, zajebiście tylko przy komputerze w biurze niezbyt fajnie jest puszczać bąki fasolowo sojowo owsiane co 10 minut.

  2. LichaMinka Kubińska via Facebook pisze:

    Bąki po płatkach owsianych?? Serio??

  3. Anna Adamczyk via Facebook pisze:

    Ge Gamb, gdy moczymy suszone ziarna strączkowych, enzym działający „bąkotwórczo” uwalnia się do wody, więc wystarczy do gotowania zmienić wodę. W przypadku świeżych, można je zagotować, odcedzić, zalać nową wodą i dalej gotować do miękkości. Warto też dodać kminek, majeranek itp.

  4. Ale niestety zawierają sporo węglowodanów.

  5. to się wszystko równoważy – generalnie praktycznie żaden wegetarianin mający urozmaiconą dietę nie ma niedoborów białka :)

  6. Kamil Mesjasz via Facebook pisze:

    Przydały by się źródła :) tutaj fajna baza wartości odżywczych praktycznie wszystkiego
    http://nutritiondata.self.com/

  7. Dobrymi źródłami białek są: mięso,ryby, jaja, orzechy, oraz nabiał, jak mleko czy ser (na przykład parmezan zawiera aż ok. 40% białka).

  8. Kurt Belise, jejku, serio??? W życiu bym nie pomyślała! Gdybym wiedziała, że mięso jest dobrym źródłem białka, to bym w życiu nie została wege! :-D :-p

  9. Mateusz Dziedzic via Facebook pisze:

    A ja wolę mięso, jestem takim strasznym człowiekiem.

  10. Monika Borzęcka via Facebook pisze:

    mniam mniam:)

Shares
Skip to content