Rośliny napakowane białkiem
Pierwszym temat w rozmowach na temat wegetarianizmu i weganizmu jest zwykle białko. Większość przeciwników diety bezmięsnej jest przekonana, że nie sposób dostarczyć na niej odpowiedniej ilości białka. Jak jest naprawdę?
Sprawdźmy ile białka na 100 g znajduje się w popularnych produktach odzwierzęcych.
- Kurczak – 31 g
- Łosoś – 25 g
- Stek – 23 g
- Serek wiejski – 12 g
To dużo? Przypomnijmy, że dzienne zapotrzebowanie na białko u przeciętnej osoby nie przekracza 1 g na kg masy ciała. Co oznacza, że osoba ważąca 80 kg nie ma potrzeby spożywania większej ilości niż 80 g białka.
Jak wygląda więc zawartość białka w świecie roślin? Przedstawiamy Wam piątkę najbardziej napakowanych białkiem roślin świata!
1. Soja
Zdecydowany faworyt naszej listy! 100 g ziaren soi dostarcza 36 g pełnowartościowego białka. Z ugotowanych ziaren soi możecie samodzielnie przygotować sobie mleko, tofu, kotlety i pasztety roślinne.
2. Pestki dyni
To bogactwo cynku i żelaza. Warto korzystać z nich w formie przekąski jako dodatek do np. owoców. Torebka 100 g pestek dyni zapewni nam 30 g białka.
3. Orzeszki ziemne
Wbrew pozorom orzeszki ziemne nie tuczą! Pod warunkiem, że wybierzesz naturalne, nieprzetworzone orzechy bez soli. Co więcej orzeszki ziemne dostarczają 25 g białka w porcji.
4. Biała fasola
Większość odmian fasoli charakteryzuje się wysoką zawartością białka. Wybraliśmy białą fasolę ze względu na jej dodatkowy atut czyli zawartość wapnia! Ziarna fasoli zawierają natomiast ponad 22 g białka.
5. Płatki owsiane
Doskonałe do wykonania szybkiego i prostego śniadania, sprawdzają się w koktajlach i deserach owocowych, a przy okazji zapewniają zastrzyk białka. 17 g na 100 g produktu.
jo, zajebiście tylko przy komputerze w biurze niezbyt fajnie jest puszczać bąki fasolowo sojowo owsiane co 10 minut.
Bąki po płatkach owsianych?? Serio??
Ge Gamb, gdy moczymy suszone ziarna strączkowych, enzym działający „bąkotwórczo” uwalnia się do wody, więc wystarczy do gotowania zmienić wodę. W przypadku świeżych, można je zagotować, odcedzić, zalać nową wodą i dalej gotować do miękkości. Warto też dodać kminek, majeranek itp.
Ale niestety zawierają sporo węglowodanów.
to się wszystko równoważy – generalnie praktycznie żaden wegetarianin mający urozmaiconą dietę nie ma niedoborów białka :)
Przydały by się źródła :) tutaj fajna baza wartości odżywczych praktycznie wszystkiego
http://nutritiondata.self.com/
Dobrymi źródłami białek są: mięso,ryby, jaja, orzechy, oraz nabiał, jak mleko czy ser (na przykład parmezan zawiera aż ok. 40% białka).
kurczak nie zawiera tyle białka: http://www.wieprzowina.pl/porownanie.php
http://www.greenpeace.org.uk/blog/forests/in-the-name-of-progress
Kurt Belise, jejku, serio??? W życiu bym nie pomyślała! Gdybym wiedziała, że mięso jest dobrym źródłem białka, to bym w życiu nie została wege! :-D :-p
To musi być pyszne :D
A ja wolę mięso, jestem takim strasznym człowiekiem.
mniam mniam:)