7 powodów, dla których cyrk NIE jest miejscem dla dzikich zwierząt

Nie bez powodu niektóre zwierzęta określamy mianem „dzikich”. To zwierzęta w większości nienawykłe do towarzystwa ludzi, nie potrafiące się odnaleźć w ludzkiej rzeczywistości. Zwierzęta przystosowane do życia w swoim naturalnym środowisku.

arena cyrk podest 2

Część osób zdaje się o tym zapominać. Idzie do cyrku przekonana, że arena cyrkowa to dla dzikich zwierząt równie dobra zabawa co dla ludzi. Jak jest naprawdę? Jakie naprawę są dzikie zwierzęta?

1. Nie lubią głośnych dźwięków

Szum i hałas na arenie cyrkowej jest dla zwierząt dezorientujący i może prowadzić do uszkodzenia słuchu. Zmysły większości dzikich zwierząt są dużo wrażliwsze niż nasze. Znana jest historia ucieczki trzech słoni z Moolah Shrine Circus, które przestraszyły się okrzyków z widowni.

2. Źle znoszą światło reflektorów

Zwierzęta na arenie są poddawane ciągłym strumieniom jaskrawego światła. Może to powodować zaburzenia wzroku. Dowodzi tego historia Lucky’ego – słonia, który oślepł na skutek efektów świetlnych wykorzystywanych na arenie.

3. Wolą podążać za swoim instynktem, a nie rozkazami ludzi

Żadna tresura nie wyeliminuje naturalnych i instynktownych potrzeb biologicznych dzikich zwierząt. Potrzeb, które wyewoluowały w ich naturalnym środowisku. Nie w miastach, nie wśród ludzi i nie w cyrku. Foki potrzebują przestrzeni. Basen z wodą nie jest im w stanie tego zapewnić. Słonie codziennie pokonują dziesiątki kilometrów. W cyrku spędzają większość czasu przywiązane do ogrodzenia lub w zamknięte w klatce.

4. Są sfrustrowane

Brak możliwości zaspokojenia swoich potrzeb biologicznych plus złe warunki powodują stres i wzrost poziomu agresji. Znamy przypadki, w których dzikie zwierzęta na arenie atakowały i zabijały swoich treserów. Inne, w otępieniu powtarzając te same apatyczne ruchy czekają na sygnał rozpoczęcia spektaklu. Po czym wracają do swoich pustych klatek i kręcą się w kółko próbując znaleźć wyjście.

5. Tęsknią…

Wiele dzikich zwierząt, które widzimy w cyrkach zostało odłowionych z ich naturalnego środowiska. Zostały brutalne oddzielone od swojej rodziny lub grupy. Trafiły do rzeczywistości, której nie rozumieją, kompletnie same, bez szans na odzyskanie wolności.

6. Są chore

Tresura i niezliczona ilość spektakli może być dla zwierząt krańcowo wyczerpująca. Słonie często cierpią na zapalenia stawów, podczas tresury nierzadko łamane są im ogony. Inne zwierzęta zapadają na choroby psychiczne jak stereotypia.

7. Nie urodziły się dla ludzkiej rozrywki

Gdyby celem dzikich zwierząt było dostarczanie nam dobrej zabawy czułyby się w cyrku świetnie. Jest zupełnie inaczej. Cyrk to dla nich nienaturalny i bolesny świat. Dziesiątki godzin transportu i tresury. Tylko dlatego, że my – ludzie chcemy za to płacić. Nie musi tak być. Wszystko zależy od nas. Wspierajmy cyrki bez zwierząt, wybierajmy humanitarną rozrywkę!

Źródło: http://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/why-wild-animals-make-terrible-stars/

Facebook Comments

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Kleszka Dorota pisze:

  Z tego właśnie powodu jak mam 55 lat, nigdy nie byłam w cyrku.

    

 2. caroline pisze:

  To smutne, co człowiek robi ze zwierzętami. Są to przecież istoty również myślące i mające uczucia. Ludzie, jeśli chcecie pomagać tym skrzywdzonym zwierzętom, nie chodźcie do cyrków w których reklamują dzikie zwierzęta, bo w ten sposób tylko ich zachęcamy do dalszych okrócieństw . Zastanówcie się zanim pójdzie cie do cyrku.

    

 3. Magdalena Borowa pisze:

  cyrk bez zwierzat

    

 4. t@ pisze:

  skończcie pierdolic te ckliwe pierdoly!nie jesc,nie chodowac!kaktus tez sie u was na oknie meczy bo nie zastapicie mu pustyni!zwierze mozna uspic,tak?ale eutanazja nie wszedzie jest legalna,bo co?człowiek mniej sie meczu niz biedny piesek?!!

    

 5. admin pisze:

  To takie śmieszne, że postanowiłem to tu zostawić :)

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content