P&O cz.2: Czy ciastka mogą być wegetariańskie/wegańskie?

Przedstawiamy drugi wpis z cyklu pytań i odpowiedzi. Staramy się odpowiadać na Wasze pytania, które zadajecie nam w ramach kampanii Zostań wege na 30 dni!

shutterstock_183126218

Dzisiaj pytanie praktyczne dla wszystkich początkujących wegetarian i wegan.

Witam serdecznie,
(…) dopiero zaczynam swoją przygodę z wegetarianizmem, mam pytanie dotyczące różnych bułek słodkich z makiem ,pączków i wszelkiego rodzaju ciast, słodyczy itp.  czy mogę je jeść? Czytać skład produktów?Te z galaretką odpadają , ale niektóre ciasta mają w zawartości margarynę bądź masło a ja nie wiem czy to jest nie pochodzenia zwierzęcego bo tu jest mowa o tej wit. D 3 , jeść czy nie jeść o to jest pytanie. Ania

Jeżeli decydujemy się na dietę wegetariańską rezygnujemy z mięsa i produktów pochodzących z uboju zwierząt (np. żelatyna). Większość ciast i deserów jest wolna od podobnych produktów. Zawsze jednak powinniśmy sprawdzać skład! Również ze względów zdrowotnych. Czasem może się okazać, że producent umieścił np. tłuszcz wieprzowy w mrożonych pierogach z kapustą. Warto sprawdzić produkt przed kupnem.

Jeżeli przechodzimy na 100% dietę roślinną również znajdziemy desery i ciastka bez dodatku produktów pochodzenia zwierzęcego. Tak, z dużych marketach są ciastka bez dodatku mleka czy śmietany! Nawet czekolada (gorzka) może być przygotowana bez mleka krowiego. Nie mówiąc o ciasteczkach owsianych, batonikach zbożowych, piernikach czy ciasteczkach z deserową czekoladą.

Masło w składzie jest zawsze pochodzenia zwierzęcego. Margaryna, jeżeli znajduje się w składzie, powinna być rozpisana na poszczególne składniki. Witamina D3, o jaką czasami jest uzupełniana kupna margaryna, jest w Polsce pochodzenia zwierzęcego (nie wegetariańska). Można jednak w niektórych sklepach (zwłaszcza internetowych) kupić też w 100% roślinną margarynę.

Jeżeli interesują Was wypieki i ciasta w roślinnym stylu zapraszamy do największej wege książki kucharskiej w internecie – puszka.pl.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content