Plutarch, Tołstoj i inni sławni wegetarianie

Wegetarianizm znany jest od tysiącleci i był praktykowany zarówno w dalekiej Azji jak i w Europie. Wbrew opiniom niektórych krytyków, nie jest nowa modą ani trendem żywieniowym. Fakt, że jest obecny w naszej kulturze od ponad 2 tysięcy lat jest niezbitym dowodem na to, że dieta bezmięsna działa!

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy Wam kilka, najważniejszych naszym zdaniem, postaci historycznych, o których wiemy, że odżywiały się dietą wegetariańską. W rzeczywistości, bardzo wielu z nas nie wie, że osoby, o których uczymy się na co dzień w szkole przez większą część życia stosowały dietę bezmięsną. Zarówno ze względu na własne zdrowie jak i życie zwierząt.

PLUTARCH

8.-Plutarch

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy starożytności. Co więcej – autor pierwszego znanego nam eseju potępiającego spożywanie mięsa. Jego najpopularniejszy fragment zamieszczamy poniżej:

Czy naprawdę pytasz, jaki powód skłaniał Pitagorasa do niejedzenia mięsa? Zastanawiam się raczej, przez jaki przypadek oraz w jakim stanie świadomości musiał być pierwszy człowiek, który swoimi ustami posmakował rozlanej krwi i wbił swoje zęby w mięso nieżywego stworzenia, zastawił stoły martwymi, cuchnącymi ciałami i miał czelność nazwać jedzeniem i pożywieniem części, które jeszcze chwilę wcześniej krzyczały i płakały, poruszały się i żyły. Jak oczy mogły znieść widok rzezi, gdy podrzynane były gardła i zdzierana skóra, a kończyny odrywano od kończyn. Jak jego nos wytrzymać mógł ten zapach? Jak to się stało, że nieczystości nie odebrały mu smaku, gdy ten miał kontakt z ranami, wysysając ich soki oraz serum ze śmiertelnych ran? I z pewnością nie są to lwy czy wilki, które zjadamy w odruchu samoobrony – wręcz przeciwnie – ignorujemy to i zarzynamy niewinne, oswojone istoty, które nie posiadają żądeł ani kłów, którymi mogłyby nas zranić. Z powodu kawałka mięsa pozbawiamy ich słońca, światła, całej życiowej ewolucji, do której mają prawo poprzez narodziny oraz życie.

Do diety bezmięsnej nawiązuje również w swoich pozostałych dziełach, takich jak np. Zwierzęta są rozumne. Eseje Plutarcha o diecie wegetariańskiej zostały przetłumaczone w XIX wieku w Anglii.

PITAGORAS

Genialny matematyk, określany mianem „ojca wegetarianizmu”. Aż do końca XIX wieku, wegetarian często określano mianem pitagorejczyków. Zdaniem Pitagorasa, wszystkie zwierzęta na Ziemi są ze sobą powiązane poprzez, wyznawaną przez niego teorię wędrówki dusz. Zwolenników Pitagorasa obejmował kategoryczny zakaz jedzenia mięsa.

Tak długo jak człowiek będzie zabijał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.

LEW TOŁSTOJ

rsz_tolstoj

Jeden z najwybitniejszych powieściopisarzy w historii, autor książki „Wojna i pokój”. Impulsem do przejścia na wegetarianizm było spotkanie z filozofem Williamem Frey’em. Na skutek dyskusji, Lew Tołstoj postanowił dołączyć do przyjaciela i również przejść na dietę bezmięsną. Trwał na niej przez kolejne 25 lat. W jednym ze swoich esejów – Pierwszy krok, Tołstoj relacjonuje wizytę w jednej z rosyjskich rzeźni. Obraz jest niesamowicie brutalny i sugestywny.

Wegetarianizm stanowi kryterium, dzięki któremu możemy poznać, czy czyjeś dążenie do moralnej doskonałości jest prawdziwe i szczere.

GEORGE BERNARD SHAW

george-bernard-shaw

Laureat literackiej Nagrody Nobla z 1925 roku. W wieku dwudziestu kilku lat, z oszczędności zaczął odwiedzać bary serwujące bezmięsne posiłki. Szybko w jego ręce trafiła broszura Henrego Salta „Obrona wegetarianizmu”. Shaw na stałe przechodzi na dietę bezmięsną.

Zwierzęta są moimi przyjaciółmi… a ja nie jadam swoich przyjaciół.

 

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content