Dlaczego zoo to nie miejsce dla słoni?

Niedawno, w jednym z polskich ogrodów zoologicznych pożegnaliśmy słonicę Magdę. Zwierzę od ponad 40 lat przebywało w niewoli – samotne, apatyczne, pozbawione możliwości realizowania wszystkich, naturalnych dla swojego gatunku potrzeb biologicznych. Magda była ciężko chora, nie udało się jej uratować. umarła w niewoli, bez szans na lepsze jutro.

elephant2-1200x750

Dlaczego przetrzymanie słoni w zoo to okrutna praktyka, nie mająca nic wspólnego z dbaniem o dobrostan zwierząt?

Wolność

Słonie to olbrzymie zwierzęta, które w naturze przemierzają dziennie, kilkadziesiąt kilometrów w poszukiwaniu wody i pożywienia. W ogrodach zoologicznych mają do dyspozycji jedynie niewielki wybieg – codziennie wita ich ten sam widok. Część zoo łamie też przepisy i umieszcza słonie na jeszcze mniejszych wybiegach.

Brak aktywności fizycznej jest dla słoni szkodliwy nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. 40% słoni w niewoli cierpi na otyłość, która nie występuje wśród ich dziko żyjących krewnych. W zoo brakuje również wyzwań stymulujących umysł tych wysoko rozwiniętych poznawczo zwierząt. Jedną z głównych przyczyn śmierci słoni w niewoli są dolegliwości stawów. Zwierzęta ta nie są przystosowane do spędzania całego dnia na betonowym wybiegu.

Życie społeczne

Na wolności słonie żyją tworzą skomplikowane więzi społeczne z innymi członkami swojego stada. Uczą się od siebie nawzajem, zawierają przyjaźnie i bawią się razem z innymi. Komunikują się za pomocą różnego rodzaju odgłosów i mowy ciała. Jednym z najważniejszych zmysłów dla słoni jest dotyk.

W niewoli większość słoni jest trzymana w grupach nie większych niż cztery osoby. Inne, od lat żyją w izolacji i zupełnej samotności. Słonie przetrzymywane w zoo wykazują wszelkie objawy zaburzeń psychicznych – w tym stereotypii.

Klimat

Słonie są przystosowane do życia w ciepłym klimacie. Dlatego często można zobaczyć jak dzikie zwierzęta tarzają się dla ochłody w błocie lub polewają wodą. Niestety – w niewoli słonie często skazane są na życie w zupełnie innym klimacie. Słonie źle znoszą zimno bo nie są w stanie się przed nim chronić. Często, aby zapobiec problemom ogrody zoologiczne, w okresie zimowym, umieszczają je w ogrzewanych boksach co dodatkowo podnosi poziom stresu. Zwierzęta są odcięte od naturalnego światła i świeżego powietrza.

Dzikie słonie nierzadko dożywają nawet 75 lat. W niewoli często giną kilkadziesiąt lat wcześniej. Jeżeli kochasz zwierzęta nie odwiedzaj ogrodów zoologicznych i nie wspieraj ich niewoli. Dołącz do kampanii Nie chodzę do ZOO!

 

Facebook Comments

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Wiadomo, zwierzęta powinny żyć na wolności w swoim naturalnym środowisku

  2. Tak, tylko, że to bardzo cięzko wytłumaczyć małemu dziecku.

Shares
Skip to content