Jadłospis wege biegacza!
Dieta roślinna coraz częściej wybierana jest przez osoby aktywne fizycznie i zawodowych sportowców. Wielu z nich chwali sobie jej zalety, zwracając na szybszą i lepszą regenerację organizmu.
Jednym z nich jest Scott Jurek, wieloletni weganin i legenda biegów ultra – na dystansie powyżej 50 km. Scott jest wielokrotnym zwycięzcą najbardziej ekstremalnych biegów długodystansowych na świecie – w tym biegów na ponad 160 i 200 km.
Co jedzą weganie, którzy na co dzień biegają i starają się utrzymać aktywny tryb życia? Poniżej przedstawiamy wam przykładowy jadłospis, opublikowany na portalu onegreenplanet, przez jednego z wege biegaczy.
Śniadanie
Każdego dnia, poranek zaczynam od porcji owsianki. Dzięki temu dostarczam sobie do organizmu dawkę złożonych węglowodanów, które stanowią dla mnie doskonałe źródło energii. Są one szczególnie potrzebne sportowcom trenującym wytrzymałościowo.
Do każdej porcji dodaje rozgniecione nasiona siemienia lnianego, cynamon, chia, jagody, maliny lub orzechy włoskie.
Owoce oferują szereg składników odżywczych i fito związków. Jagody mają właściwości przeciwzapalne, a orzechy włoskie i siemię lniane to źródło kwasów omega-3.
Drugie śniadanie
Po treningu często sprawdzają się u mnie zielone smoothie. Koktajl pozwala mi szybko odżywić i zregenerować ciało. Mój posiłek składa się ze świeżych i mrożonych owoców, mleka roślinnego, zielonych warzyw liściastych i roślinnej odżywki białkowej.
W przypadku owoców to najczęściej wybieram banany i jagody, ze względu na wysoką zawartość potasu i właściwości przeciwzapalne. Mleko roślinne to zwykle mleko na bazie migdałów, soi lub kokosów.
Obiad
Jeden z najważniejszych posiłków dnia. Każdego dnia jem dużą, zieloną surówkę z przepysznymi dodatkami. Przegotowuje sosy sałatkowe na bazie hummusu, drożdży, suszonych pomidorów i świeżych warzyw. Jeżeli czuje się szczególnie głodna przygotowuje sobie warzywne burgery i gotowane strączki. Obie te opcje dostarczają do mojego organizmu dodatkową porcję białka.
Zielone warzywa liściaste mają dodatkowo szereg witamin i składników mineralnych: żelazo, wapń, witamina A, C i K, kwas foliowy i błonnik.
Kolacja
Ponieważ mój obiad to w dużej mierze mieszanka surowych warzyw, kolacje przeznaczam na posiłki gotowane. Zwykle są to rośliny strączkowe z dodatkiem zbóż i grillowanych warzyw. Dodając strączki do swojej diety nie muszę martwić się o niedobory białka.
Podczas biegu
Nie powinno się jeść podczas treningu, jeżeli jednak ćwiczę powyżej 90 minut moje ciało potrzebuje dodatkowego paliwa. Spożywam bogatą w węglowodany żywność raz, na każde 30 minut biegu. Zwykle są to rodzynki, daktyle figi, pomarańcze i bananowe puree. Zapewniam sobie dzięki temu odpowiednią dawkę węglowodanów.
Źródło: http://www.onegreenplanet.org/natural-health/what-i-eat-as-a-plant-based-endurance-runner/
Najnowsze komentarze