Uczucie sytości – białko roślinne vs białko zwierzęce

Wielu przeciwników diety bezmięsnej podkreśla, że posiłki złożone wyłącznie z produktów roślinnych nie są w stanie zaspokoić głodu. Na ile jest to jedynie sugestia, na ile faktycznie mięso potrafi sycić?

shutterstock_88264171

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze postanowili to sprawdzić! Wyniki są jednoznaczne – posiłki na bazie roślin strączkowych takich jak groch i fasola są bardziej sycące niż menu złożone z mięsa wieprzowego i cielęciny.

Wiele współczesnych zaleceń dietetycznych zachęca do podbijania ilości białka w diecie. Z jednej strony – większa ilość białka pozwala na lepsze efekty w zrzucaniu kilogramów, z drugiej, zwiększona podaż białka pozwala utrzymać w lepszym stanie masę mięśniową. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie aby zastąpić białko odzwierzęce białkiem roślinnym.

Przytoczone wyżej badanie wykazało również, że osoby, które spożywały białko roślinne konsumowały w kolejnym posiłku o 12% mniej kalorii niż osoby jedzące produkty odzwierzęce.

Zdaniem jednego z badaczy prof Anne Raben, jest to przede wszystkim zasługa dużej ilości błonnika zawartego w roślinach strączkowych. Prof Anne sugeruje, że to głównie błonnik, a nie białko odpowiada z uczucie sytości. Nie ukrywa jednak, że konieczne są dalsze badania w tym kierunku.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Food & Nutrition

Źródło: http://nexs.ku.dk/english/news/2016/beans-and-peas-increase-fullness-more-than-meat/

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content