Nadchodzi rewolucja w produkcji mięsa, czyli nuggetsy z laboratorium

Singapur został pierwszym krajem, w którym do sprzedaży w restauracji trafiło mięso wyhodowane w laboratorium. Singapurska agencja żywności wydała odpowiednie zezwolenie startupowi Eat Just z USA. Trzeba jednak podkreślić, że nie chodzi tutaj o pokarm roślinny. Kawałki kurczaka w panierce, które proponuje Eat Just to mięso zwierzęce. Ale…

Autorka: Patrycja Kwaśniewicz

Oferowane przez tę firmę mięso powstaje przez pobranie komórek zwierzęcia i umieszczenie ich w pożywce wspomagającej wzrost. Zatem jest to prawdziwe mięso, ale wyhodowane w warunkach laboratoryjnych w probówce. Przy produkcji nie umiera ani jedno zwierzę. Takie mięso określa się jako ,,czyste mięso”. Jest zdrowsze, ponieważ w jego produkcji nie używa się sterydów ani antybiotyków, które dla zdrowia człowieka są poważnym zagrożeniem. „Czyste mięso” nie wiąże się z kwestiami cierpienia zwierząt, ryzykiem licznych chorób zakaźnych przenoszonych ze zwierząt hodowlanych na ludzi czy gazów cieplarnianych z hodowli i stosowania trucizn zanieczyszczających powietrze. To istotne powody, dla których warto przyjrzeć się bliżej laboratoryjnemu mięsu. Oczywiście to alternatywa dla mięsożerców, którzy sprzeciwiają się roślinnym zamiennikom oraz dla tych, którym ciężko jest zrezygnować z mięsa, ale nie chcącym przyczyniać się do cierpienia zwierząt. Z tego ostatniego powodu zapewne jest to również wspaniała wiadomość dla wegetarian i wegan.

Początkowo dostępność takiego mięsa będzie dość mocno ograniczona, bo nuggetsy będą sprzedawane tylko w jednej restauracji, jednak wraz ze wzrostem produkcji towar powinien pojawić się również w sklepach. Jednocześnie firma już liczy na to, że uda jej się uzyskać podobne zezwolenia na sprzedaż w innych krajach. To może jednak potrwać długie lata, a można się spodziewać, że lobby mięsne i wspierający je politycy prawdopodobnie będą się starać blokować zmiany na wszelkie sposoby. Na razie jedna restauracja na świecie nie zmieni sytuacji globalnie, ponieważ korzyści pojawią się dopiero przy naprawdę dużej skali produkcji i sprzedaży. Bez wątpienia jest to dobry początek, a skala zainteresowania mediów tym wynalazkiem może stać się zalążkiem rewolucji w hodowli mięsa na świecie, nawet jeśli taka zmiana nie sprawi, że weganie wrócą do jedzenia mięsa ;)

Źródła: https://www.green-news.pl/1421-singapur-sztuczne-mieso-eat-just

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content