List otwarty do prezydenta miasta Wrocław w sprawie prac remontowych na budynkach zasiedlonych przez ptaki

W ubiegłych latach wielokrotnie interweniowaliśmy w kwestii prowadzonych we Wrocławiu  remontów elewacji, które zagrażały życiu i zdrowiu ptaków zasiedlających budynki.  Już niedługo, bo pierwszego marca, rozpoczyna się kolejny sezon lęgowy. W związku z tym w środę 1 lutego wręczyliśmy list otwarty do prezydenta miasta Wrocław Jacka Sutryka, z prośbą o podjęcie działań, dzięki którym ptaki będą bardziej bezpieczne na terenie miasta. Do naszego apelu dołączyły Fundacja Gruszętnik oraz Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ.

W piśmie zwracamy się między innymi o weryfikację czy organy wydające pozwolenia na budowę z należytą starannością dbają o egzekwowanie przepisów krajowych dotyczących ochrony ptaków oraz wydanie dla inwestorów zaleceń i materiałów informacyjnych z zakresu ochrony ptaków i nietoperzy zasiedlających budynki. Prosimy o zabranie stanowiska w sprawie ochrony ptaków i nietoperzy w mieście poprzez wydanie stosownego zarządzenia prezydenta, podobnie jak zostało to zrealizowane w Poznaniu poprzez Zarządzenie nr 126/2021/P  wydane wraz ze szczegółowym załącznikiem. Poniżej pełna treść listu otwartego złożonego w Kancelarii Prezydenta (dla bezpieczeństwa podpisy zostały rozmyte).

Ilość interwencji z ostatnich dwóch lat pokazuje jak bardzo systemowe rozwiązania są potrzebne na terenie Wrocławia.

Nadal zajmujemy się obecnie już zakończoną budową pod adresem ul. Wincentego Stysia 31-45 – ul. Skwierzyńska 4-16, gdzie w ubiegłym roku Powiatowa Inspekcja Nadzoru Budowlanego w wyniku kontroli przeprowadzonej po zgłoszeniu naszej wolontariuszki, zastosowała przepisy karne w stosunku do jednego z uczestnikow procesu budowlanego. Inwestor co prawda zamontował po remoncie budki lęgowe,  niestety pod piętnastoma z nich założył kolce na ptaki, co w naszej ocenie jest niebezpieczne.

Monitorujemy także sytuację na Lelewela 11 gdzie już drugi rok trwa budowa budynku mieszkalnego, przylegającego do ściany sąsiedniej kamienicy, przez co zagrożone są gniazda wróbli na tej ścianie oraz korzystające z otworu prowadzącego do wnętrza stropodachu gołębie. O sprawie poinformowane zostały Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Niestety nie każda nasza interwencja ma szczęśliwy finał, czego przykładem jest  sytuacja, która miała miejsce w ubiegłym roku  na  ulicy Prostej 46, gdzie usunięto gniazdo wróbla przed przeprowadzeniem ekspertyzy ornitologicznej i wystąpieniem o zgodę na działania niedozwolone wobec gatunków prawnie chronionych, co udokumentował w formie nagrań i zdjęć świadek.

Oprócz oczywistej kwestii cierpienia zwierząt, utrata różnorodności biologicznej jest jednym z największych zagrożeń środowiskowych z jakimi obecnie się mierzymy.  Dlatego tak ważne jest poważne traktowanie ochrony ptaków i egzekwowanie istniejących przepisów. Mamy nadzieję, że Wrocław dołączy do miast, które ten temat traktują priorytetowo.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content