Hope 4 Apes
6 grudnia w Londynie odbędzie się konferencja pod tytułem „Hope 4 Apes” poświęcona przyszłości naczelnych. Bilety można zakupić na stronie 4apes.
Sytuacja naszych najbliższych ewolucyjnie krewnych staje się coraz trudniejsza. Część z nich, jak na przykład szympans zwyczajny jest zagrożony wyginięciem. Inne nieustannie giną z rąk kłusowników, sprzedawane są do parków rozrywki lub na mięso. Wciąż praktykowane są również testy biomedyczne na naczelnych.
Według szacunków Great Ape Project w samych Stanach przetrzymywanych w niewoli jest obecnie 3 tys osobników. Ponad 1/3 z nich poddawana jest testom biomedycznym. Horror podobnych praktyk doskonale opisuje Roger Fouts w swojej książce „Najbliżsi Krewni”. Autor poświęcił większą część swojego życia na rzecz wprowadzenia prawnego zakazu przeprowadzania podobnych doświadczeń. Wraz z Jane Goodall badał życie i zachowanie szympansów. Jego przełomowe odkrycia dotyczyły umiejętności posługiwania się przez naczelne Amerykańskim Językiem Migowym. Szerzej o tym piszemy w artykle „Małpie rozmowy”, który przeczytać możecie w poprzednim numerze Vege lub w najnowszych Zeszytach Praw Zwierząt. Tam również publikujemy fragment książki Foutsa oraz artykuł dotyczący powiązań pomiędzy ideą praw zwierząt a ewolucjonizmem.
Od lat biolodzy i naukowcy dziedzin pokrewnych wraz z etykami działają na rzecz nadania naczelnym podstawowych praw. Inicjatywa nosi nazwę Projektu Wielkich Małp (Great Ape Project). Naczelnym miałyby przysługiwać prawa do życia, wolności i zakazu tortur. Szerzej temat ten omawiamy w 23 numerze Vege.
Gośćmi grudniowej konferencji „Hope 4 Apes” będą:
Chanee (Aurélien Brulé)
Birute Galdikas
Dr Jane Goodall
Ian Redmond
Jo Thompson
Wszyscy z nich to światowej sławy prymatolodzy i biolodzy, którzy od lat poświęcają swój czas na ochronę i badania naczelnych.
Najbardziej znanej z nich, Jane Goodall, zawdzięczamy zdecydowaną większość naszej obecnej wiedzy dotyczącej etologii szympansów. Dzięki niej wiemy już jak wyglądają relacje społeczne grup szympansów, wiemy na temat zdolności wyrabiania i posługiwania się narzędziami. Wzrosła również nasza wiedza dotycząca zdolności poznawczych szympansów oraz związanych z nimi aspektów kulturowych.
Po latach, Jane Goodall nie ustaje w walce o wolność i życie naczelnych.
Jej wykład będzie z pewnością należał do jednego z najbardziej interesujących, a zarazem najważniejszych. Serdecznie zapraszamy!
Będziemy na bieżąco podawać nowe szczegóły dotyczące konferencji.
Poniżej zamieszczamy polecaną listę dostępnych w Internecie artykułów poświęconych zdolnościom poznawczym naczelnych.
Szympansy używają zestawu narzędzi armii szwajcarskiej, żeby rabować miód
Szympans i dziadek do orzechów
Jane Goodall – podróż z szympansami
Zachęcamy również do obejrzenia online programu dotyczącego świadomości zwierząt.
Najnowsze komentarze