Hope 4 Apes

6 grudnia w Londynie odbędzie się konferencja pod tytułem „Hope 4 Apes” poświęcona przyszłości naczelnych. Bilety można zakupić na stronie 4apes.

Sytuacja naszych najbliższych ewolucyjnie krewnych staje się coraz trudniejsza. Część z nich, jak na przykład szympans zwyczajny jest zagrożony wyginięciem. Inne nieustannie giną z rąk kłusowników, sprzedawane są do parków rozrywki lub na mięso. Wciąż praktykowane są również testy biomedyczne na naczelnych.

Według szacunków Great Ape Project w samych Stanach przetrzymywanych w niewoli jest obecnie 3 tys osobników. Ponad 1/3 z nich poddawana jest testom biomedycznym. Horror podobnych praktyk doskonale opisuje Roger Fouts w swojej książce „Najbliżsi Krewni”. Autor poświęcił większą część swojego życia na rzecz wprowadzenia prawnego zakazu przeprowadzania podobnych doświadczeń. Wraz z Jane Goodall badał życie i zachowanie szympansów. Jego przełomowe odkrycia dotyczyły umiejętności posługiwania się przez naczelne Amerykańskim Językiem Migowym. Szerzej o tym piszemy w artykle „Małpie rozmowy”, który przeczytać możecie w poprzednim numerze Vege lub w najnowszych Zeszytach Praw Zwierząt. Tam również publikujemy fragment książki Foutsa oraz artykuł dotyczący powiązań pomiędzy ideą praw zwierząt a ewolucjonizmem.

Od lat biolodzy i naukowcy dziedzin pokrewnych wraz z etykami działają na rzecz nadania naczelnym podstawowych praw. Inicjatywa nosi nazwę Projektu Wielkich Małp (Great Ape Project). Naczelnym miałyby przysługiwać prawa do życia, wolności i zakazu tortur. Szerzej temat ten omawiamy w 23 numerze Vege.

Gośćmi grudniowej konferencji „Hope 4 Apes” będą:
Chanee (Aurélien Brulé)
Birute Galdikas
Dr Jane Goodall
Ian Redmond
Jo Thompson

Wszyscy z nich to światowej sławy prymatolodzy i biolodzy, którzy od lat poświęcają swój czas na ochronę i badania naczelnych.
Najbardziej znanej z nich, Jane Goodall, zawdzięczamy zdecydowaną większość naszej obecnej wiedzy dotyczącej etologii szympansów. Dzięki niej wiemy już jak wyglądają relacje społeczne grup szympansów, wiemy na temat zdolności wyrabiania i posługiwania się narzędziami. Wzrosła również nasza wiedza dotycząca zdolności poznawczych szympansów oraz związanych z nimi aspektów kulturowych.

Po latach, Jane Goodall nie ustaje w walce o wolność i życie naczelnych.
Jej wykład będzie z pewnością należał do jednego z najbardziej interesujących, a zarazem najważniejszych. Serdecznie zapraszamy!

Będziemy na bieżąco podawać nowe szczegóły dotyczące konferencji.

Poniżej zamieszczamy polecaną listę dostępnych w Internecie artykułów poświęconych zdolnościom poznawczym naczelnych.

Szympansy używają zestawu narzędzi armii szwajcarskiej, żeby rabować miód

Szympans i dziadek do orzechów

Jane Goodall – podróż z szympansami

Ludzkie szympansy

Ludzka małpa

Szympans – małpa z kulturą

Kultura małp

Szympans to brzmi dumnie

Małpa, która zaczęła mówić

Człowiek człowiekowi małpą

Zachęcamy również do obejrzenia online programu dotyczącego świadomości zwierząt.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content