Czy świnie są mądrzejsze od dzieci?

Przyzwyczailiśmy się patrzeć na zwierzęta wykorzystywane w hodowli jak na bezrozumne maszyny, surowce, które milionami zwozi się do rzeźni, aby następnego dnia przepakować ich mięso i wysłać do sklepu. Z drugiej strony, wciąż obdarzamy uczuciem nasze domowe zwierzaki – psy i koty. Dlaczego? Część osób twierdzi, że psy zasługują na większą uwagę z powodu swojej inteligencji?

Ale jak wygląda prawda na temat inteligencji świń?

  • Podobnie jak w przypadku psów, prosięta uczą się swoich imion w wieku 2-3 tygodni i reagują, gdy się je zawoła.
  • Profesor Stanley Curtis z Uniwersytetu Penn State odkrył, że świnie świetnie radzą sobie w grach video operowanych joystickiem. Zaobserwował, że świnie są „zdolne do wyobrażania abstrakcyjnego” i „są w stanie zapamiętywać znaki i przypominać je sobie później”.
  • Świnie wykorzystują sprytne sztuczki w celu przechytrzania siebie nawzajem. Często uczą się śledzić innych w poszukiwaniu jedzenia, by w ostatniej chwili je schwytać i zbiec.
  • Świnie mają bardzo dobrą pamięć. Dr Curtis umieścił przed kilkoma z nich piłkę, frisbee i sztangę i był w stanie nauczyć ich, aby przeskoczyły, usiadły obok, lub przyniosły mu każdy z tych obiektów. Po trzech latach przerwy nadal były w stanie rozróżnić te przedmioty.
  • Profesor Donald Broom z wydziału weterynarii Uniwersytetu Cambridge twierdzi, że świnie „mają bardzo rozwinięte zdolności kognitywne. Bardziej niż psy i z pewnością bardziej, niż 3-letnie dzieci”.
  • Naukowcy w Uniwersytecie Illinois odkryli również, że świnie nie tylko mają preferencje dotyczące temperatury, ale są w stanie nauczyć się – metodą prób i błędów – jak włączać ogrzewanie w zimnej stodole oraz jak je wyłączać, jeśli będzie im zbyt gorąco.

Niestety, większość świń przeżywa swoje krótkie życie za murami ferm hodowlanych. Nie musisz się na to zgadzać. Wejdź na http://zostanwege.pl/.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Teresa pisze:

    Mogę prosić o źródła? Chciałabym użyć tych info w pracy mag.

Shares
Skip to content