Obrońcy praw człowieka, którzy byli wegetarianami

Prawa człowieka i prawa zwierząt, jak wielokrotnie podkreślaliśmy, nie stoją ze sobą w sprzeczności. Idea praw zwierząt zbudowana jest na tej samej wrażliwości, która kiedyś zmobilizowała ludzi do walki z niewolnictwem, dyskryminacją i apartheidem.  Zobacz jak wielu znakomitych obrońców praw człowieka występowało również w obronie zwierząt.

Coretta Scott King – wdowa po Martinie Lutherze Kingu. Kontynując dzieło swojego rozpoczęła pracę na rzecz praw kobiet, angażując się także w działania ruchu LGBT. Sprzeciwiła się inwazji na Irak i walczyła o zniesienie kary śmierci. W 1980 roku była zaangażowana w serię protestów okupacyjnych w Waszyngtonie wymierzonych przeciw rasistowskiej polityce RPA.

Mahatma Gandhi – indyjski przywódca narodowy. Wielokrotnie aresztowany i więziony przez Brytyjczyków. Walcząc o niepodległość i wyzwolenie kraju kierował się zasadą biernego oporu, której jednym z filarów było powstrzymywanie się od przemoc.

Rosa Parks – to właśnie ona w latach 50 odmówiła ustapienia miejsca w autobusie białemu mężczyźnie za co trafiła do aresztu. Współcześnie ta amerykańska działaczka na rzecz praw człowieka to jeden z największych symboli walki z segregacją rasową.

Cesar Chavez aktywista na rzecz praw obywatelskich w USA. Działał między innymi na rzecz mniejszości latynoskiej w Stanach. Jeden ze  współzałożycieli Narodowego Stowarzyszenia Pracowników Rolnych, późniejszego związku zawodowego, w ramach, którego organizowano liczne strajki i protesty w obronie praw pracowniczych latynosów. Bohater dla wielu amerykanów meksykańskiego pochodzenia.


Delores Huerta wspólnie z Cesarem Chavezem działała na rzecz praw mniejszości latynoskiej w USA. Wspólnie z nim założyła m.in.Narodowe  Zrzeszenie Pracowników Rolnych. Za swoje zasługi otrzymała nagrodę Eleanory Roosevelt Praw Człowieka. Została również odznaczona przez prezydenta Baracka Obamę Medalem Wolności.

Reverend Al Sharpton – pastor, działacz na rzec praw obywatelskich w USA.

Dick Gregory – aktor, aktywista społeczny, pisarz, feminista. Satyryk poruszający w swoich występach kwestie praw obywatelskich i problemów politycznych.

Alice Walker – aktywistka polityczna, feministka i uznana pisarka.

Susan B. Anthony – amerykańska sufrażystka, jedna ze współzałożycielek National Women Suffrage Association działającego na rzecz przyznania prawa głosu kobietom.

 Źródło: http://www.mfablog.org/2014/01/nine-social-justice-leaders-you-never-knew-were-veg.html

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content