Kozy wolą szczęśliwych ludzi

Zastanawiacie się czasem w jaki sposób nasi zwierzęcy domownicy odczytują nasz nastrój i emocje? Dobrze wiedzą kiedy jesteśmy smutni czy przestraszeni, a nawet potrafią odczytać nasz stosunek wobec innego człowieka. W smutny wieczór kot wskakuje na kolana, a pies obdarza nas setką buziaków, aby poprawić humor „swojemu” człowiekowi. Nie budzi wątpliwości fakt, że zwierzęta domowe są obdarzone umiejętnością odczytywania ludzkich emocji. Naukowcy badający percepcję emocji wśród zwierząt sprawdzili jak w tym temacie odnajdują się kozy. Wyniki są zdumiewające. Kozy preferują uśmiech od grymasu!

            W świetle nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Queen Mary University w Londynie okazuje się, że kozy rozróżniają ludzką mimikę twarzy i preferują kontakt ze szczęśliwymi ludźmi. Umiejętność odczytywania emocji na podstawie wyrazów ludzkiej twarzy nie ogranicza się tylko do zwierząt z długą historią udomowienia, takich jak psy czy konie. Kozy również posiadają umiejętność postrzegania ruchów ludzkiej mimiki, ale co więcej preferują towarzystwo osób pozytywnych, uśmiechniętych, szczęśliwych.

IMG_0445

            Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Royal Society Open Science. Zespół  badawczy opisał wyniki interakcji 20 kozłów z obrazami o pozytywnych (szczęśliwych) jak i negatywnych (gniewnych) ludzkich wyrazach twarzy. Wyniki były zaskakujące. Kozy wolą „szczęśliwe twarze”.

            Kierownik badania dr Alan McElligott powiedział: „Badanie ma ważne znaczenie dla tego, jak wchodzimy w interakcje z … innymi gatunkami, ponieważ zdolności zwierząt do postrzegania ludzkich emocji może być powszechna, a nie przypisana tylko zwierzętom domowym”.

            Badania przeprowadzono w Buttercups Sanctuary for Goats w Kent. Naukowcy prezentowali kozom pary dwóch ekspresji twarzy tego samego człowieka. W skali szarości pokazywano szczęśliwe i gniewne miny.  Zespół badawczy odkrył, że obrazy szczęśliwych twarzy wywoływały większą interakcję. Kozy patrzyły na obrazy, podchodziły do nich i badały je swoimi pyskami. Dotyczyło to szczególnie sytuacji, gdy szczęśliwe twarze znajdowały się po prawej stronie areny testowej, co sugeruje, że kozy używają lewej półkuli mózgu do przetwarzania pozytywnych emocji. Członek zespołu badawczego dr Christian Nawroth powiedział: „Wiedzieliśmy już, że kozy są bardzo dostosowane do języka ludzkiego ciała, ale nie wiedzieliśmy jak reagują na różne ludzkie wyrazy emocjonalne, takie jak gniew i szczęście. Tutaj pokazujemy po raz pierwszy, że kozy nie tylko rozróżniają te emocje, ale także wolą wchodzić w interakcje z tymi szczęśliwymi”.

IMG_0489

            Tego typu badania mają znaczący wpływ na zrozumienie, w jaki sposób zwierzęta postrzegają  i przetwarzają ludzkie emocje.

            Współautorka badania Natalia Albuquerque z Uniwersytetu w Sao Paulo powiedziała: „Badanie percepcji emocji wykazało już bardzo skomplikowane zdolności u psów i koni, jednak jak dotąd nie było dowodów na to, że zwierzęta takie jak kozy są w stanie czytać ludzką mimikę twarzy. Nasze wyniki otwierają nowe ścieżki do zrozumienia życia emocjonalnego wszystkich zwierząt domowych”.

            Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! ma pod swoją opieką kilkadziesiąt uratowanych kóz, które mieszkają w Kozim Raju w schronisku w Korabiewicach. Dobrze wiedzieć, że nasze kozy wolą towarzystwo szczęśliwych ludzi. Prawda jest jednak taka, że pracownicy schroniska i wolontariusze automatycznie uśmiechają się przy interakcji z naszymi kozami. Podsumowując, naszym zdaniem kozy nie tylko wolą uśmiechniętych ludzi, ale również potrafią sprawić, że uśmiech zawita na ludzkiej twarzy.

Autorka: Karolina Czechowska.

Na podstawie Goats prefer positive human emotional facial expressions Christian Nawroth, Natalia Albuquerque, Carine Savalli, Marie-Sophie Single, Alan G. McElligott, Published 29 August 2018.DOI: 10.1098/rsos.180491 oraz Goats prefer happy people www.sciencedaily.com

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content