Czy USA przestaną więzić szympansy?

Do dziś, Stany Zjednoczone to jedyny rozwinięty kraj na świecie, w którym wykorzystywanie szympansów do inwazyjnych badań laboratoryjnych jest legalne. Jednak czasy się zmieniają. Wiać to nawet w Ameryce.

Po wydanym przez tamtejszy Narodowy Instytut Zdrowia raporcie z 2011 roku jasnym stało się, że szympansy nie są niezbędne do przeprowadzania rzetelnych badań biomedycznych, a sam Instytut wnosi o powstrzymanie budowy jakichkolwiek nowych ośrodków, które dopuszczałyby przetrzymywanie naczelnych.

Niedługo potem, w 2012 roku Instytut postanowił uwolnić setkę szympansów przetrzymywanych dotąd w  New Iberia Research Center i przenieść je do azylu w Ketihville.

Na poniższym video możesz zobaczyć jak, przetrzymywane wcześniej w niewoli i poddawane niekończącym się testom szympansy cieszą się dziś z wolności. Jak zawiązują przyjaźnie, jak się bawią i spędzają wolny czas.

Kolejną inspirującą historię wyswobodzonego z niewoli szympansa możecie przeczytać również tutaj. Jak mawiał światowej sławy etolog Marc Bekoff:

Zasoby literatury naukowej poświęconej zdolnościom poznawczym zwierząt i emocjonalnym aspektom ich życia powiększają się niemal z dnia na dzień. Na dzień dzisiejszy wiemy dostatecznie dużo, aby domagać się zmian w traktowaniu zwierząt. Nie musimy już tworzyć historyjek o tym, jakie są zwierzęta (bo są istotami inteligentnymi i wrażliwymi) i czego od nas chcą i potrzebują, gdy dostają się do niewoli, bądź gdy żyją na wolności (bo potrzebują szacunku i godności, aby móc żyć bezpiecznie i spokojnie). Zwierzęta chcą być albo lepiej traktowane, albo zostawione w spokoju. Nie proszą o wiele, prawda?

Źródło: http://www.onegreenplanet.org/news/over-100-former-research-chimps-see-the-sky-for-the-very-first-time-video/

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content