Inteligencja krukowatych

Przywykliśmy do tego, że mianem inteligentnych określa się przez naukę słonie, szympansy, delfiny – zwierzęta, z którymi większość z nas nie ma i nie będzie miała nigdy kontaktu. Błąd. Każdy z nas ma okazję obserwować inteligencję zwierząt codziennie na przykładzie… ptaków, a konkretnie wron.

Na filmiku zaobserwować możemy nie tylko posługiwanie się na narzędziem ale i proces jego wytwarzania. Do niedawna podobne umiejętności przypisywano wyłącznie szympansom. Dzisiaj wiemy, że narzędziami potrafią posługiwać się również delfiny.

Nawet w mieście łatwo zauważyć krukowate, które wzlatują w powietrze trzymając orzech włoski i zrzucając go z dużej wysokości na ulicę. Ich dzioby są za słabe na rozbicie łupiny orzecha, dlatego ptaki znalazły inny sposób. Co ciekawe, niektóre z nich nauczyły się wykorzystywać samochody i zrzucają orzechy na pasy pod sygnalizacją świetlną czekając aż rozpędzone auto rozbije skorupę.

Nie tylko krukowate odznaczają się wysokim poziomem rozwoju zdolności poznawczych. Również gołębie zadziwiają naukowców swoją zdolnością do kategoryzacji pojęć. Ich umiejętności obalają twierdzenie o przynależnej jedynie gatunkowi ludzkiemu zdolności abstrakcyjnego myślenia.

Wszystkim zainteresowanym tematem polecamy książkę „Corvus. Życie wśród ptaków” Esther Woolfson.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Świetne! Kiedyś widziałam w jakimś filmie przyrodniczym jak wrony robiły sobie takie właśnie haczyki, potem przymierzały do dziury, z której chciały coś wyciągnąć, żeby sprawdzić czy jest ok i jeśli trzeba było – poprawiały :)

  2. Książka jest na prawdę super, polecam wszystkim.

Shares
Skip to content