220 szympansów odzyskuje wolność po latach testów medycznych
Jeden z ośrodków badawczych z Uniwersytetu w Luizjanie podjął decyzję o uwolnieniu ponad 200 szympansów przetrzymanych do tej pory w laboratorium medycznym. Wszystkie zwierzęta trafią do jednego z sanktuariów w Stanach Zjednoczonych. Uniwersytet chce zrezygnować z przeprowadzania testów na naczelnych w ciągu kilku najbliższych lat.
Wśród uwolnionych szympansów znalazł się również Herkules i Leo, które spędziły w niewoli ponad połowę swojego życia. Przechodziły dziesiątki bolesnych zabiegów, odizolowane od swojego naturalnego środowiska.
Udokumentowane zostały również przypadki skrajnej przemocy – w tym bicie zwierząt twardymi przedmiotami. Oba szympansy były przewożone z jednego laboratorium do drugiego. Ich koniec zawsze wyglądał tak samo – niewola. Niezależnie od tego, do jakiego ośrodka trafiły, zawszy były tylko narzędziem w rękach personelu.
Tajne dochodzenie w sprawie warunków przetrzymywania naczelnych, przeprowadziło w 2009 roku Humane Society. Chociaż ośrodek wydał wówczas oświadczenie, w którym obiecał zakończenie brutalnych praktyk, jeden z pracowników placówki potwierdził, że nawet 5 lat później, warunki życia szympansów nie uległy poprawie. To nie koniec, Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych dopatrzył się również innych nieprawidłowości – nieuzasadnionej śmierci jednego z naczelnych oraz ucieczki kilku zwierząt w latach 2009-2014.
Od lat, część naukowców i aktywistów praw zwierząt stara się o przyznanie naczelnym podstawowych praw – do życia i wolności oraz wprowadzenia zakazu tortur wobec naszych najbliższych krewnych. Więcej o projekcie Great Apes możecie przeczytać tutaj.
Przez lata szympansy były wykorzystane nie tylko do brutalnych eksperymentów medycznych ale i psychologicznych. Dzisiaj wiemy już, że naczelne to wysoko zaawansowane społecznie zwierzęta, potrafią wytwarzać i używać narzędzi, zawiązują sojusze, budują swoje własne kultury i zwyczaje w zależności od rejonu zamieszkania.
Mimo to, wciąż wiele szympansów cierpi za kratami laboratoriów medycznych. Na szczęście, coraz więcej z nich zyskuje szansę na spokojną i zasłużoną emeryturę w azylach.
Źródło: http://www.onegreenplanet.org/news/captive-lab-chimpanzees-to-be-retired-to-sanctuary/
Najnowsze komentarze