Spotkanie z Tomaszem Matkowskim

Poniżej informujemy o planowanym wykładzie dotyczącym zachowań delfinów, ale na tym nie poprzestajemy i proponujemy kolejne interesujące spotkanie. Mamy nadzieję utrzymać dobrą passę i informować o coraz większej ilości wykładów. Edukacja stanowi najlepszy fundament pod przemyślane i efektywne działanie.

stockvault_4870_20070301

Najbliższy wykład z udziałem Tomasza Matkowskiego odbędzie się: 26 maja o godzinie 20.00 w Instytucie Francuskim na ulicy Widok 12 w Warszawie.

Tomasz Matkowski jest autorem serii powiastek filozoficznych „Mysza, bajka nie dla dzieci”, kilku powieści, między innymi „Gangsterski” oraz „I bóg stworzył delfina, czyli potrawka z człowieków”. Ostatnio głośna stała się publicystyczna rozprawka Matkowskiego pt. „Polowaneczko”.

Spotkanie poświęcone będzie kwestii antropocentryzmu, stosunku człowieka do pozostałych zwierząt. Jeszcze niedawno uważano, że murzyn, niewolnik, chłop pańszczyźniany czy innowierca jest istotą gorszą od nas – białej rasy wolnych ludzi. Dziś należy się zastanowić, czy nie jest równie absurdalne uznawanie, że zwierzę jest tylko przedmiotem, zabawką, materiałem na mięso i skórę. – uważa Matkowski.

Musimy wyjść z ciasnych ram antropocentryzmu i spojrzeć na inne stworzenia tak jak na to zasługują. Zdać sobie sprawę z naszego zaślepienia. Nawet gdy protekcjonalnie mówimy o „braciach mniejszych” to już w tym zwrocie podkreślamy własną wyższość. A tak naprawdę zwierzęta to nie są bracia mniejsi. Już jeżeli – to starsi. Często mądrzejsi. A nieraz o wiele lepiej rozwinięci emocjonalnie. Niejedno zwierzę stoi wyżej w hierarchii etycznej niż wielu ludzi – twierdzi Matkowski.

Zapraszamy bardzo gorąco – przełamanie antropocentryzmu jest szczególnie istotnym dla wszystkich walczących o prawa i wyzwolenie zwierząt. Pozwala odrzucić, jedyny słuszny punkt widzenia i spojrzeć na dane zwierzę jego oczami, przez pryzmat jego zdolności i środowiska życia. Im lepiej poznamy zwierzęta tym trudniej będzie nam odbierać im wolność i je zabijać.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Nakota pisze:

  Ciekawe było na tym spotkaniu usłyszeć, że Kazimiera Szczuka (jak i również Tomek Matkowski) jest flexi wegetarianką. W dodatku, oznajmiła nam Kazimiera też to, że ćwiczy Jogę, co tym samym jest lekko niedorzeczne skoro wiadomo, iż aby ćwiczyć Jogę, czyli uprawiać asany, trzeba pierwej przejść przez:

  1. pięciorakie przykazania moralne i zasady etyczne (yama):

  1. niekrzywdzenie (ahimsa),
  2. prawda (satya),
  3. niekradzenie (asteya),
  4. powściągliwość (brahmacarya),
  5. niepożądanie cudzego dobra (aparigraha).

  2. pięciorakie zasady postępowania (niyama):

  1. czystość (śauca),
  2. zadowolenie (santośa),
  3. gorliwy wysiłek (tapas),
  4. studiowanie Wed (svadhyaya),
  5. skupienie na Bogu (isvarapranidhana).

  3. postawy i pozycje ciała (asany).

  W tym, na pierwszej pozycji, ahimsa, czyli innymi słowy nie jedzenie zamordowanych dla nas zwierząt.

 2. Nakota pisze:

  Żeby nie było, że ja tu narzekam, chciałabym jeszcze dodać, iż uważam, że to wspaniałe, że K.Szczuka i T.Matkowski są już flexi wegetarianami. I, że słyszała o tym sala prawdopodobnie w 95% pełna wszystkożerców.

 3. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.
  Discount Louis Vuitton sunglasses men http://www.kajakfritid.se/fancybox/Discount-Louis-Vuitton-sunglasses-men-1915211.html

Shares
Skip to content