Konferencja „Takie jak my?”

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do Szczecina na ogólnopolską konferencję interdyscyplinarną Takie jak my?, która odbędzie się w dniach 28-30 września 2012r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Przez wiele wieków zwierzętom odmawiano zdolności do świadomego odczuwania bólu, rozumności, czy samoświadomości. W świetle najnowszych odkryć naukowych dalsze podtrzymywanie paradygmatu o zwierzęciu-maszynie jest nie do zaakceptowania. Nieustanne zmiany wprowadzane w prawie (zakaz importu foczych futer do UE, zakaz tuczu gęsi na foie grass w Polsce, zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach w krajach UE, ograniczanie hodowli klatkowej kur) uświadamiają nam jak szybko ewoluuje stosunek ludzkości do nie będących ludźmi zwierząt. W czasie minionych dwudziestu lat mogliśmy w Polsce zaobserwować galopujący rozwój organizacji działających na rzecz praw, interesów i obrony zwierząt. W etyce pojawiają się coraz liczniejsze dyskusje dotyczące statusu moralnego, podmiotowości i naszych obowiązków względem innych gatunków. Coraz więcej grup politycznych w swoich programach zaczyna odnosić się do konieczności reform ustaw i przepisów związanych z wykorzystywaniem i ochroną zwierząt. Obecnie trudno wyobrazić sobie uczestnictwo w najnowszych polemikach naukowych z zakresu biologii, medycyny, etologii, etyki, szeroko pojętej humanistyki, a nawet sztuki, bez dokładnego przyjrzenia się możliwościom poznawczym zwierząt oraz ich statusowi moralnemu.

Celem konferencji jest zgromadzenie specjalistów z różnych dziedzin nauki w celu podjęcia dyskusji nad zagadnieniami dotyczącymi kompetencji poznawczych, świadomości oraz statusu moralnego i prawnego zwierząt.

Problematyka konferencji obejmuje szeroki zakres tematów:

1) Relacja człowiek – zwierzę.
2) Etyka praw i interesów zwierząt.
3) Umysły zwierząt.
4) Zwierzęta i polityka.
5) Badania prowadzone na zwierzętach.
6) Etyka środowiskowa.
7) Dobrostan zwierząt.
8) Ochrona zwierząt.
9) Dietetyka.
10) Etologia.
11) Zwierzęta w prawie.
12) Zwierzęta w edukacji.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, dlatego organizatorzy zachęcają do uczestnictwa przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych.
Planowany czas referatów: 30 min. + 15 min. na dyskusję.

Więcej informacji na:
http://etykapraktyczna.pl/wpis/2012/06/23/konferencja-takie-jak-my

Wydarzenie na Facebooku:
http://www.facebook.com/events/286262288139060/

Kontakt z organizatorami: konferencja @ etykapraktyczna.pl

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content