Sprawdź swoją dietę!

W ramach naszej kampanii Zostań Wege dużo miejsca poświęcamy kwestii bilansowania posiłków i diety. Piszemy w jaki sposób dobierać produkty i na jakie grupy pokarmowe warto zwrócić uwagę komponując swoje menu oraz o jakich składnikach mineralnych powinniśmy szczególnie pamiętać, zwłaszcza jeżeli zaczynamy swoją przygodę z dietą wegetariańską lub wegańską.

Wiele osób nie do końca wie gdzie szukać dobrych źródeł żelaza, wapnia czy cynku. Zastanawia się czy nie powinna jeść więcej danego produktu zastępując nim inny. Szuka dodatkowych informacji w internecie i zastanawia się na ile prawdziwe są przedstawione na stronach tabele żywieniowe.

Tak naprawdę jednak, każdy z nas może, korzystając z dostępnych w sieci programów, sprawdzić swoją dietę pod kątem podaży kalorii, soli mineralnych, witamin i makroskładników. W dzisiejszym wpisie, przedstawiamy wam 3, najciekawsze naszym zdaniem, strony dzięki, którym będzie mogli nie tylko przekonać się na ile zbilansowany jest was codzienny jadłospis ale także będziecie mogli sprawdzić właściwości poszczególnych produktów.

1. Cron-O-Meter

crono

Bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze darmowy i ogólnie dostępny program. Do jego obsługi będziemy potrzebowali utworzyć konto lub zarejestrować się poprzez nasz profil na Facebooku. Później wystarczy wprowadzić dane na temat swojej wagi, wzrostu, wieku, aktywności fizycznej i celu jaki chcemy osiągnąć (przybrać na wadze, zrzucić kilogramy, zachować wagę). Każdego dnia możemy dodawać do listy produkty, które zjedliśmy, a program będzie nam podsumowywał wszystkie wartości odżywcze. Całość będzie dodatkowo uzupełniona czytelnymi wykresami.

Jedyny mankament to brak niektórych produktów, które znajdziemy w Polsce, ale ciężko o ich odpowiedniki w USA. Cron-O-Meter doskonale sprawdza się jednak kiedy staramy się oprzeć naszą dietę o produkty niskoprzetworzone – warzywa, owoce, zboża, strączki i orzechy. Wszystkie te produkty z łatwością dodacie w programie do swojego jadłospisu.

2. Nutrition Data

nut

Strona, która umożliwia nam sprawdzenie zawartości składników mineralnych w poszczególnych produktach. Nutrition Data to prawdziwa kopalnia wiedzy! Poza podstawowymi informacjami na temat procentowej zawartości witamin i soli mineralnych znajdziemy wiele dodatkowych wiadomości. W tym profil aminokwasów danego produktu.

Na stronie znajdziecie również sporo dodatkowych informacji i artykułów na poszczególnych podstronach. Poza tym Nutrition Data oferuje również możliwość przeszukiwania produktów według odpowiedniego klucza, w zależności od tego czy szukamy produktów nisko czy wysoko kalorycznych, nisko czy wysoko białkowych itp.

3. FitDay

fit

Program zbliżony swoimi właściwościami do wcześniej omawianego Cron-O-Metra. Zanim zaczniemy wpisywać swój jadłospis musimy dokonać bezpłatnej rejestracji. Następnie możemy wyszukiwać konkretne produkty, sprawdzać je pod kątem zawartości składników mineralnych i dodawać do swojego menu. Program podsumowuje nasz jadłospis i pokazuje ile i jakich składników zjedliśmy w ciągu dnia. Dodatkowo Fit Day zawiera opcje uwzględniania naszej aktywności fizycznej, ilości spalanych kalorii itp. Zawiera nieco więcej opcji niż Cron-O-Meter ale wydaje się też trudniejszy w obsłudze.

Wymienione wyżej programy pozwolą wam łatwiej nauczyć się bilansować swoją dietę i rozwiać dodatkowe wątpliwości na temat poszczególnych produktów i zawartych w nich składnikach mineralnych. Polecamy osobom, które stawiają swoje pierwsze kroki w dietach bezmięsnych jako punkt odniesienia do komponowania swoich jadłospisów.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

      

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content