4 korzyści z przejścia na dietę wegańską

Zastanawiasz się po dlaczego ludzie wybierają dietę roślinną? Dlaczego dobrowolnie rezygnują z jedzenia mięsa i innych produktów odzwierzęcych? Powodów jest kilka.

shutterstock_249558592

Dla jednych to decyzja motywowana pobudkami etycznymi, dla innych to kwestia zdrowia lub troski o nasze środowisko naturalne. Spróbuj zostać wege na 30 dni i zobacz jakie korzyści odniesiesz!

Korzyść 1: Zdrowie
Wybierając dietę roślinną zmniejszasz u siebie ryzyko chorób cywilizacyjnych. Osoby na dietach bezmięsnych mają ogółem 18% mniejsze ryzyko nowotworów i 42% ryzyko chorób serca. Co więcej – żyją dłużej i dłużej cieszą się lepszym zdrowie. Weganizm to wspaniały prezent, który możesz oferować swojemu ciału.

Korzyść 2: Zwierzęta
Rezygnując z mięsa przestajesz finansować, a tym samym bezpośrednio wspierać, przemysłowe fermy hodowlane – miejsca nieustannej eksploatacji zwierząt. Wybierając wegetarianizm dołączasz do rosnącej liczby konsumentów, którzy mają realny wpływ na życie zwierząt, konsumentów z którymi coraz częściej muszą się liczyć producenci żywności na całym świecie. Rosnąca liczba wegan i wegetarian doprowadziła nie tylko do spadku sprzedaży mięsa w niektórych krajach ale również wymusiła zmiany prawne wpływające na dobrostan zwierząt wykorzystywanych w hodowli. Twój wybór ma znaczenie!

Korzyść 3: Środowisko
Produkcja roślinna jest o wiele bardziej wydajna niż ta nastawiona na hodowle zwierząt. 1 h ziemi, z którego pozyskiwane są warzywa, owoce, zboża i oleje jest w stanie wyżywić około 30 osób. Ten sam hektar przeznaczony na hodowlę zwierząt wyżywi jedynie od 5 do 10 osób. „Wyprodukowanie” jednego kilograma wołowiny to koszt 100 tys. litrów wody! Jeden kilogram pszenicy to jedyne 1 tys. litrów. Jeżeli zależy ci na ochronie środowiska naturalnego i bliska jest ci idea zrównoważonego rozwoju spróbuj diety bezmięsnej!

Korzyść 4: Dobre samopoczucie
Według badań (Breezhold i in. 2010, Schweiger i in.1986)  wegetarianie cieszą się lepszym samopoczuciem niż osoby jedzące mięso! Są zdrowsi i mają lepszy humor niż osoby na diecie tradycyjnej.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content