„Głosy rewolucji żywnościowej”

Wydawnictwo Illuminatio wydało niedawno zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Johna i Oceana Robbinsów pod tytułem „Głosy Rewolucji Żywnościowej”. Dzięki niemu mamy zapis rozmów z wieloma uznanymi osobami, a temat odżywiania potraktowany jest z różnych stron. Książka podzielona jest na części tematyczne – począwszy od zdrowia, przez GMO, żywność organiczną, stosunek do zwierząt, problem głodu na świecie oraz wpływ jedzenia na ludzką psychikę, zaś ostatnim wywiadem jest rozmowa autorów – syn, Ocean rozmawia z ojcem, Johnem.

Sylwetki autorów są również ciekawe, John Robbins to autor m.in. bestselleru „Dieta dla nowej Ameryki”, wieloletni weganin i działacz, który zrezygnował z kontynuowania rodzinnego biznesu lodziarskiego przynoszącego ogromne zyski, by móc zająć się ideami, w które wierzy. W wywiadach widać jego zaangażowanie, ponieważ często sam przytacza wiele faktów i uzupełniając informacje podawane przez swoich rozmówców.

Każdy konkretny rozdział to zapis opinii kilku ekspertów, np. w pierwszej części przeczytamy wywiady z uznanymi lekarzami badającymi temat diet roślinnych., Swoje poglądy przedstawiają m.in. dr T. Colin Campbell, dr Dean Ornish czy dr Caldwell Esselstyn, a w części etycznej m.in. Gene Baur z Farm Sanctuary czy Rory Freedman, współautorka Skinny Bitch (wydanej w Polsce pod tytułem „Wegańska bogini”).

Forma wywiadów jest wyjątkowo korzystna, bo czyta się je szybko, a poglądy przedstawione są „w pigułce”. Jeśli kogoś zainteresuje dany temat lub dana osoba, to bez trudu będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę korzystając z zamieszczonego na końcu każdego działu spisu polecanych strony w internecie Polskie wydanie posiada też listę, niestety mocno niekompletną, polskich stron www.

Dlatego nawet jeżeli nie z każdym rozmówcą utożsamimy się w 100% to warto przeczytać i zapoznać się z zamieszczonymi tu wiadomoścami. Książka przyda się szczególnie osobom zaczynającym przygodę z dietą roślinną, którzy mają dylemat, od jakiej książki zacząć, ale też i tym już bardziej obytym w temacie, ponieważ może okazać się, że na jakiś aspekt produkcji żywności nie zwracali wcześniej uwagi.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content