Mięsożerne mity cz.2

Trzecia część naszego cyklu, w ramach którego staramy się odpowiedzieć na najczęściej powtarzane mity na temat diety bezmięsnej.shutterstock_38467381

1. Wegetarianizm jest drogi

Najuboższe warstwy społeczne od wieków korzystały w swojej diecie głównie z produktów roślinnych. Dlatego, że były najtańszym źródłem pożywienia. I tak jest do dzisiaj. Niskoprzetworzone zboża, rośliny strączkowe i warzywa to jedne z najtańszych produktów w sklepie. Kasza gryczana, jaglana, ryż, soczewica, fasola, marchew, cebula, szpinak, sałata, plus owoce – jabłka, gruszki, pomarańcze. Siemię lniane czy pestki słonecznika, jedne z najbogatszych w składniki mineralne produktów na świcie kosztują nieco ponad złotówkę za 100 g. Będąc wegetarianinem nie musisz kupować drogich kotletów czy parówek sojowych. To tylko dodatek do dobrze zbilansowanej, niskoprzetworzonej diety roślinnej.

2. Spożywanie soi jest niebezpieczne dla mężczyzn

Badania, które ostrzegają przed spożywaniem izoflawonów sojowych były przeprowadzane na szczurach, które inaczej metabolizują część związków występujących w soi. W dodatku szczury były karmione tak olbrzymią ilością izoflawonów, że żaden człowiek nie byłby w stanie ich skonsumować. Badania na ludziach nie potwierdziły mitu o feminizujących właściwościach soi.

3. Weganizm grozi niedoborami wapnia

Wbrew pozorom również osoby na diecie tradycyjnej mają problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości wapnia. Wybierając bezmięsny sposób odżywiania mamy do wyboru dużo, dobrze przyswajalnych źródeł wapnia: jarmuż, szpinak, brokuły, migdały, biała fasola, niełuskany sezam, mak czy mleko sojowe z dodatkiem wapnia. Szklanka mleka sojowego dostarcza tyle samo wapnia co szklanka mleka krowiego. Z obu produktów wapń przyswaja się w tym samym procencie.

4. WHO ogłosiło, że wegetarianizm to choroba psychiczna

To wyjątkowo głupia i wielokrotnie obalona plotka internetowa, zupełnie zmyślona historia. Po kilku tygodniach WHO postanowiło się ustosunkować do tej absurdalnej tezy potwierdzając, że nigdy nie zabierała głosu na ten temat i nie ma żadnego powodu aby potwierdzić powyższa teorię.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content