4 największe mity na temat soi

Na pewno nie raz słyszeliście o tym, że soja jest niebezpieczna dla zdrowia, nie powinny jej jeść dzieci ani mężczyźni, że ma źle przyswajalne białko i może powodować raka. Ile w tym prawdy? W dzisiejszej notce rozprawiamy się z czterema największymi mitami na temat soi!

shutterstock_220940191

1. Soja obniża testosteron i źle wpływa na płodność u mężczyzn

Przeglądając fora internetowe można się również spotkać z bardziej skrajnymi opiniami. Część osób twierdzi wręcz, że jedzenie soi prowadzi do rozwoju kobiecych piersi u mężczyzn! Czy powinniśmy traktować te zagrożenia poważnie? Absolutnie nie! Spożywanie soi nie wpływa negatywnie na płodność u mężczyzn. Dowodem na to jest metaanaliza sprzed 5 lat, którą możecie znaleźć tutaj. Metaanaliza to opracowanie, które wnioskuje na podstawie dostępnych badań i podsumowuje obecny stan wiedzy medycznej i dietetycznej na dany temat. Metaanalizy stoją w hierarchii dowodów naukowych o wiele wyżej niż pojedyncze badania.

2. Soja jest podstawą diety wegetariańskiej

To nieprawda. Podstawą diety wegetariańskiej są warzywa, owoce, rośliny strączkowe, ziarna, zboża i orzechy. Soja to tylko jedna z roślin strączkowych. Bardzo użyteczna w praktyce, ale nie niezastąpiona. Możesz być wegetarianinem lub weganinem i całkowicie unikać soi. Zamiast mleka sojowego możesz przygotować/kupić mleko na bazie ryżu lub orzechów. Zamiast kotletów sojowych możesz przygotować kotlety z grochu lub soczewicy itp.

3. Soja ma źle przyswajalne białko

Jest dokładnie na odwrót! Przyswajalność białek określamy w skali PDCAAS (Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score) gdzie 0 oznacza zerową przyswajalność, a 1 bardzo wysoką. Wynik soi to 0.91! Jak wypada na tle produktów mięsnych? Wynik białka kurczaka – 0.91! Wniosek? Soja jest bardzo dobrym źródłem, pełnowartościowego białka.

4. Soja promuje nowotwory

Przyjrzyjmy się danym umieszczonym na American Institute for Cancer Research. Zdaniem specjalistów skupionych wokół AICR soja jest bezpieczna! Spożywanie soi może promować raka wśród szczurów, ale nie ludzi. Szczury inaczej metabolizują zawarte w soi składniki i aminokwasy.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content