Rzeczywistość ogrodów zoologicznych w 5 obrazkach
Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że ogrody zoologiczne to w większości betonowe wybiegi, zupełnie niedostosowane do naturalnych potrzeb przetrzymywanych w nich zwierząt. Wiele zoo funkcjonuje wyłącznie na zasadzie maksymalizacji zysków, najczęściej kosztem zwierząt. Nierzadko, do niektórych ogrodów zoologicznych trafiają dzikie zwierzęta wyłowione z ich naturalnego środowiska. Odbiera się im wolność w imię zadowolenia i satysfakcji odwiedzających zoo.
Głównym zagrożeniem dla zwierząt w zoo jest… nuda. Brak możliwości stymulacji, brak zabaw, to samo, nierzadko niemal w 100% betonowe otoczenie. Codzienna nuda jest destrukcyjna nie tylko dla psychiki tak wysoko inteligentnych zwierząt jak szympansy, ale także dla mniejszych i większych zwierząt. W tym słoni, lwów, tygrysów i niedźwiedzi.
Cześć klatek jest za mała aby zwierzęta mogły zrealizować swój naturalny potencjał do ruchu i zabawy.
W zoo, większość zwierząt nie ma możliwości naturalnej eksploracji terenu. Szybko pojawiają się problemy natury psychicznej – apatia, depresja i stereotypia.
Słonie w naturze, każdego dnia przemierzają dziesiątki kilometrów. W zoo nie mają takiej możliwości. Nie da się pogodzić biologicznych potrzeb dzikich zwierząt z życiem w niewoli.
Codzienność zwierząt w zoo – te same betonowe mury i kraty.
Wspieraj kampanię Nie chodzę do ZOO! Sprawdź ich raport na temat polskich ogrodów zoologicznych.
Najnowsze komentarze