Tragedia w rosyjskim ZOO

Zoo to smutne i przygnębiające miejsce. Zamiast wolności, ludzie oferują dzikim zwierzętom metalowe klatki i betonowe wybiegi. Apatia, stereotypia i autoagresja to najczęściej obserwowane zjawiska u zwierząt dotkniętych niewolą.

siberianbear-1200x766

Niedawna historia jednego z rosyjskich ogrodów zoologicznych dokłada kolejna cegiełkę do ponurej historii zoo. Ogród nawiedziła powódź.  Część zwierząt utonęła zamknięta w klatkach, inne przez kilka godzin walczyły o życie trzymając się desperacko na powierzchni wody.

inside_bear_in_water

Chociaż ogród w Zelyony Ostrov doświadczył podobnych sytuacji już w przeszłości, nie zrobił nic aby zapobiec kolejnym powodziom. To nie jedyny przypadek kiedy zoo nie ma planu ewakuacji swoich podopiecznych. W innym ogrodzie zoologicznym w Borissovka na skutek powodzi utonęło 27 zwierząt.

inside_bear_in_cage_close

Po katastrofie w Zelyony Ostrov zwierzęta, którym udało się przeżyć po raz kolejny trafiły do… zoo. Nie udało się ich uratować i umieścić w azylu. Zwierzęta po traumatycznym przeżyciu po raz kolejny zostały zamknięte w klatce. Większość z nich to betonowe zagrody z odrobiną siana na podłodze.

Trudno wyobrazić sobie traumę przetrzymanych w ten sposób zwierząt. Wszystko to służy generowaniu zysków. Nie ma tu miejsca na dobro zwierząt. Zabezpieczenia przed powodzią kosztują, tak samo jak dobrej jakości wybieg. Właściciele zoo muszą oszczędzać – najłatwiej kosztem zwierząt.

Ważniejsza jest satysfakcja zwiedzających, którzy mają złudne wrażenie obcowania z dziką przyrodą. Jedyne co możemy zobaczyć w zoo to karykatura dzikich zwierząt. Nie wspieraj ogrodów zoologicznych! Bez twojego wsparcia finansowego nie będą mogły dłużej działać. Zwierzęta mają szansę na dom w schroniskach i azylach. Dołącz do kampanii Nie chodzę do ZOO!

Źródło: http://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/animals-that-nearly-drowned-in-zoo-flood-back-in-captivity-just-in-new-cages/

Facebook Comments

Możesz również polubić…

4 komentarze

 1. Monika pisze:

  Nie zgadzam się z przetrzymywaniem zwierząt w takich warunkach !!!

 2. Wabik pisze:

  To okropne :(
  Mamy XXI wiek… jak tak mozna?!
  Mam ogromną nadzieję, że uda sie je przenieść do azylu.

 3. Aleksandra wilk pisze:

  😢

 4. Potworność,ludzie ratujcie.Apokalipsa!!!,!!!!

Shares
Skip to content