3 rzeczy, których pozbawiamy słonie w niewoli

Niedawno opisywaliśmy historię słoni skazanych na wieloletnią samotność w betonowych zagrodach ogrodów zoologicznych. Słonie to dzikie zwierzęta, w żaden sposób nie da się pogodzić ich naturalnych potrzeb biologicznych z życiem w niewoli. Czego brakuje słoniom, które trafiają do przyczep wozów cyrkowych czy za kraty ogrodów zoologicznych?

1. Relacje rodzinne

shutterstock_69938449

Słonie to wysoko rozwinięte zwierzęta społeczne. Ich wzajemne relacje w stadzie przypominają nasze, ludzkie relacje wewnątrz rodziny.

Najstarsza samica zostaje zwykle liderem grupy. Dzięki jej doświadczeniu grupa lepiej funkcjonuje i jest o wiele bezpieczniejsza. Słoniątka są zależne od dorosłych przez pierwsze 3-4 lata życia. Stado troszczy się o swoich podopiecznych najlepiej jak potrafi. Męskie osobniki często opuszczają stado w wieku 12 lat, samice zwykle pozostają z grupą.

Słonie potrafią być ze sobą niezwykle mocno związane. Od lat mówi się o żałobie w jaką wpadają członkowie stada po stracie swoich przyjaciół. Słonie w niewoli nie mogą przeżyć tych wszystkich głębokich relacji rodzinnych. Nierzadko część z nich, pozostaje za kratami w pełnej izolacji.

2. Ruch

shutterstock_50371990

Słonie, w naturze pokonują dziennie kilkadziesiąt kilometrów – eksplorują teren i poszukują jedzenia i wody. Pomimo dołożenia wszelkich starań, żadne zoo nie jest w stanie zagwarantować słoniom odpowiednio wielkiego wybiegu, z odpowiednio często zmieniającym się środowiskiem.

Stąd, wiele słoni w niewoli ma nadwagę. Brak ruchu generuje olbrzymi stres i problemy ze stawami. Dodatkowo sytuację komplikuje zła nawierzchnia – czasem słonie spędzają życie na betonowym, twardym wybiegu.

3. Naturalne zachowania

shutterstock_192987812

Słonie, na przestrzeni tysięcy lat ewolucji wykształciły szereg instynktownych potrzeb i zachowań, których nie są w stanie realizować w niewoli. Należą do nich np. kąpiele piaskowe i żerowanie na naturalnej roślinności. Wbrew pozorom – są to bardzo ważne elementy, zarówno od strony fizycznej jak i psychicznej. Kąpiele błotne poprawiają samopoczucie i pomagają utrzymać skórę zwierząt w odpowiedniej kondycji.

Dieta słoni w niewoli nie zawsze odpowiada ich naturalnym potrzebom. Słonie pozbawione możliwości robienia tego co kochają (zabawa, bliskość, ruch) – cierpią. U ludzi działa to tak samo.

Źródło: http://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/things-captive-elephants-never-experience/

 

Facebook Comments

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Niestety ludzie nie dbają o słonie. One potrzebują ruchu i spokoju jak ludzie. Trzymanie zwierząt w klatkach jest okropne.

  2. grossor pisze:

    Napewno w jakimś stopniu relacje rodzinne są zachwiane

Shares
Skip to content