Pracownicy Schroniska w Korabiewicach Viva! zabezpieczają psa przed wyjściem na ruchliwą drogę i zostają oskarżeni o kradzież

Oświadczenie dotyczące rzekomej kradzieży psa

19.07.2019 r. dwóch pracowników Schroniska w Korabiewicach Viva! pojechało sprawdzić zgłoszenie o zaniedbanym źrebaku w miejscowości Sięciaszki Pierwsze. Poszukując adresu, musieli zawrócić, a manewr wykonali na posesji w Auto Komisie (Łapiguz 70) około godziny 17.30.

Podczas zawracania podszedł pies i stanął przed kołami manewrującego auta. Osoba za kierownicą otworzyła drzwi, żeby skłonić go do przesunięcia się z drogi, a pies podszedł do otwartego samochodu – nie był zachęcany smaczkami. Kierowca w naturalnym odruchu pogłaskał psa, a ten po chwili sam – bez pomocy – wszedł do auta. Pracownicy schroniska ze swojej perspektywy – siedząc w samochodzie  – nikogo nie widzieli na posesji (w tym dziecka widocznego na umieszczonej wysoko kamerze), pies nie miał adresatki, a ponieważ spieszyli się na miejsce umówionego spotkania z właścicielem źrebaka, zdecydowali, że wrócą z psem i poszukają właściciela w drodze powrotnej. Pies nie został usunięty z samochodu, ponieważ istniała obawa, że stanie ponownie na drodze manewru bądź wyjdzie za samochodem na bardzo ruchliwa drogę (droga krajowa 76) przez otwarta bramę i zostanie potrącony przez samochód.

67290143_406121763330992_4526815385894256640_n

Bezpośrednio po sfinalizowaniu zakupu źrebaka i zorganizowaniu jego transportu pracownicy schroniska wrócili do komisu około 18.30, pytając napotkanego na drodze mężczyznę, czy wie, kto jest właścicielem psa. Powiedział, że pies należy do właścicieli komisu, więc pojechali tam z psem. Na miejscu była żona właściciela. Pies został zwrócony, a kobietę poinstruowano, że nie można puszczać psa bez opieki na otwartej posesji przy ruchliwej drodze. Kobieta źle przyjęła pouczenie i zamknęła bramę, uniemożliwiając pracownikom schroniska opuszczenie terenu, mimo że pies był w jej rękach. Po kilku minutach przyjechał właściciel psa, zaczął uderzać z całej siły ręką w szybę, wyzywać od złodziei osoby, które zwróciły psa i szarpać za klamkę samochodu. Obawiając się o własne bezpieczeństwo, pracownicy schroniska (dwie kobiety) wezwały policję. Właściciele komisu zrobili to samo. Po kilku minutach przyjechał policjant zaprzyjaźniony z właścicielem komisu (zwracali się do siebie per „ty”) i pod namową właściciela psa nałożył na jednego z pracowników schroniska mandat 200 zł za kradzież psa (!) mówiąc: tak będzie dla Pani lepiej niż jakby sprawa została skierowana do sądu. Psa, który w dobrej wierze został zabezpieczony przed wyjściem na ruchliwą ulicę i z własnej woli zwrócony godzinę później!

Rozpowszechnianie nagranej sceny z wejściem psa do samochodu z komentarzem, że doszło do kradzieży psa jest kłamstwem mającym na celu zaszkodzenie Fundacji. Nie też ma żadnego znaczenia, jakiej pies był rasy ani w jakim wieku. Schronisko w Korabiewicach Viva! przyjęło w okresie wakacyjnym ponad 25 zwierząt (psów i kotów), z czego tylko jeden jest w typie rasy (ale bez rodowodu). Najważniejsze jest to, że część z przyjętych zwierząt była narażona na wypadki komunikacyjne (znajdowane je przy trasach szybkiego ruchu), w tym jeden z przyjętych psów (zgłoszenie) został potrącony przez auto i leżał w rowie (udzielono mu pomocy weterynaryjnej), podobnie w przypadku przyjętej potrąconej kotki z maluchami.
Nagranie zostało wyemitowane po tym, jak Fundacja upubliczniła zdjęcia źrebaka i na jego właściciela (który okazał się rodziną właściciela psa/komisu), spadła lawina krytyki za stan, do jakiego doprowadził zwierzę. Źrebię musiało zostać poddane eutanazji.

pies stoi

W związku z tą sprawą Fundacja Viva!  od strony formalnej:
1. Złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na znęcaniu przez właściciela źrebaka.
2. Przygotowuje skargę na policjanta, który nałożył mandat na pracownika schroniska.
3. Przygotowuje odwołanie od nałożonego mandatu.
4. Składa zawiadomienie o naruszeniu przez właściciela psa art.77 § 1 Kodeksu Wykroczeń oraz Art. 37 ust. 1 w zw. z Art. 10a. 1. Ustawy o Ochronie Zwierząt  związane z puszczaniem psa bez kontroli i niedotrzymaniu środków ostrożności.
5. Będzie konsekwentnie kierowała do organów ścigania wszelkie wpisy pomawiające pracowników Schroniska w Korabiewicach o kradzież psa, ponieważ nie mają żadnego oparcia w faktach.

stat

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content