Auchan Polska wycofuje ze sprzedaży żywe karpie!

Auchan Polska ostatecznie wycofuje się ze sprzedaży żywych karpi. Od tego roku nie będzie ich w żadnym markecie sieci. To efekt rozmów, jakie z Auchan Polska prowadziła Fundacja Viva! Jedna z największych sieci w Polsce wsłuchała się w głos społeczeństwa, które od lat domaga się zakazu sprzedaży żywych karpi, ze względu na oczywiste cierpienie zwierząt podczas przenoszenia ich w plastikowych siatkach bez wody i utrzymywania w basenach w sklepach. 

72436163_2916009025095446_6004500791048536064_n

W ubiegłym roku Auchan Polska wycofało żywe karpie z większości swoich sklepów, ale wciąż można je było kupić w 11 placówkach sieci, głównie na Śląsku, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Po tej decyzji Fundacja Viva!, która od lat walczy o zakaz sprzedaży żywych karpi, prowadziła z przedstawicielami Auchan Polska rozmowy na temat całkowitej rezygnacji ze sprzedaży żywego karpia, prezentując argumenty środowiskowe i społeczne. Auchan Polska obserwując, że stale rosnąca grupa klientów krytycznie ocenia sprzedaż żywego karpia, po rozmowach z Vivą! podjęło w 2019 roku decyzję o zaprzestaniu sprzedaży żywego karpia, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Dorota Patejko, dyrektor ds. Komunikacji i CSR Auchan Polska podkreśla: „Wyjście ze sprzedaży żywego karpia to wieloletnie rozmowy z Hodowcami, którzy mając zaufanie do Auchan, stopniowo przestawiali swoją hodowlę na przetwórstwo, lub poszukiwali innych dróg rozwoju dla swojej branży. Musimy pamiętać o wszystkich elementach tego procesu: o hodowcach i ich biznesie, o dobrostanie ryby, ale również o nowych potrzebach Klientów”.

To właśnie postawy Klientów miały największy wpływ na decyzję sieci. Fundacja Viva! z roku na rok obserwuje coraz większe zaangażowanie zwykłych Klientek i Klientów sklepów w walkę ze złymi praktykami sprzedawców żywych karpi. To oni nagrywają filmy i robią zdjęcia w sklepach, interweniują u obsługi, wzywają policję i powiadamiają organizacje społeczne o złym traktowaniu ryb w sklepach i na targowiskach. – Można śmiało powiedzieć, że to jedna z naszych kampanii, która angażuje do działania najwięcej zwykłych obywatelek i obywateli – podkreśla Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva! Zaangażowanie to potwierdzają badania CBOS. Wynika z nich, że aż 86% Polek i Polaków chce wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb bez wody (CBOS, marzec 2018).

23805494_10213943488402444_321999330_n

– Bardzo cieszymy się z decyzji sieci Auchan – nie kryje radości Cezary Wyszyński – To wspólny sukces sieci i fundacji. Od lat uświadamiamy konsumentów oraz sklepy, że sprzedaż żywych ryb powoduje cierpienie zwierząt, które w łatwy sposób można zmniejszyć.

Auchan sukcesywnie rezygnowało ze sprzedaży żywych ryb w kolejnych placówkach, a swoją dzisiejszą decyzją wyznaczyło dobry standard wśród polskich sklepów – podkreśla.

W rozmowach z Auchan Polska z ramienia fundacji brała udział również mecenas Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Viva! Podkreślała, że sprzedaży żywych ryb to nie tylko problem etyczny, ale także prawny. – W Polsce doszło do kuriozalnej sytuacji, w której ustawa o ochronie zwierząt zabrania przetrzymywania i transportu żywych ryb w warunkach niezgodnych z ich potrzebami biologicznymi, a Główny Lekarz Weterynarii instrukcją wewnętrzną dla swoich inspektoratów wbrew logice, aktualnej wiedzy naukowej oraz stanowi prawnemu, dopuścił sprzedaż żywych ryb bez wody – mówi mecenas Katarzyna Topczewska – Dlatego przekonywaliśmy sieć, że powinna postąpić etycznie i wycofać żywe karpie ze sprzedaży, mimo że Główny Lekarz Weterynarii dopuścił taką możliwość – tłumaczy.

Fundacja Viva! w ubiegłym roku wezwała Głównego Lekarza Weterynarii do zmiany wytycznych dotyczących sprzedaży żywego karpia. Przedstawiła obszerną opinię w tej sprawie autorstwa profesora Andrzeja Elżanowskiego, który na podstawie licznych światowych badań naukowych udowodnił, że sprzedaż żywych ryb w plastikowych workach bez wody stanowi znęcanie się nad zwierzętami. Główny Lekarz Weterynarii do dziś nie ustosunkował się do tych argumentów.

www.krwaweswieta.pl

FB Bojkotujemy sklepy sprzedające żywe ryby

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content