Aktywiści odwiedzili cyrk wykorzystujący lwy

Kiedy sprawa zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach wróciła do Sejmu za sprawą projektu posłanek i posłów KO, cyrk Arena sprowadził z Czech… lwy! Ich treserem jest Tomas Ringel, właściciel prywatnego zoo i cyrku w czeskich Habrkovicach.

Aktywiści odwiedzili w czerwcu bazę cyrku Arena w okolicy Starachowic i wybrali się na jedno z przedstawień. Podkreślają, że to skandal, gdy w XXI wieku trzymanie dzikich kotów w naczepie i na prowizorycznym wybiegu oraz obwożenie ich po kraju ciągle jest legalne.

cyrk_arena3

cyrk_arena2

Sprawa wykorzystywania w cyrkach dzikich kotów budzi ogromny sprzeciw społeczeństwa i ekspertów. Zwierzęta te w naturze mają bardzo duże wymagania terytorialne. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 20 grudnia 2004 r. w sprawie warunków hodowli i utrzymywania poszczególnych grup gatunków zwierząt w ogrodzie zoologicznym określa minimalny wybieg dla jednego lwa jako 10 metrów kwadratowych pomieszczenia wewnętrznego i 50 metrów kwadratowych pomieszczenia zewnętrznego. Minimalna wysokość pomieszczeń, zgodnie z rozporządzeniem, to 3 metry. Takich warunków w objazdowych cyrkach po prostu nie da się zapewnić. Lwy w cyrku nie mają możliwości realizacji naturalnych potrzeb gatunkowych, w wyniku czego dochodzi do zaburzeń psychicznych. Straumatyzowane, znudzone, a jednocześnie przerażone zwierzęta trafiają na arenę, którą otacza widownia wypełniona małymi dziećmi.

baza_cyrk_Arena

cyrk_Arena_baza

Cyrki, ze względu na objazdowych charakter funkcjonują w pewnej luce prawnej. Ich rzetelne kontrole są często niemożliwe, ponieważ cyrk codziennie zmienia miejsce stacjonowania. Tym samym zwierzęta z I kategorii zwierząt niebezpiecznych są obwożone po całym kraju praktycznie bez żadnego nadzoru. Śledztwo Fundacji Viva! z 2016 roku i tegoroczny monitoring działalności cyrków pokazały, że prowizoryczne zabezpieczenia, budowane z dnia na dzień, na cyrkowej arenie stanowią ogromne zagrożenie dla widowni.

Zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach chce już prawie 370 000 Polaków, którzy podpisali petycję w tej sprawie. Temat jest palący i wymaga szybkich działań!

Materiał wideo: https://youtu.be/nTBBLnicyZ0

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content