Po kolejnym wykładzie – o etycznej podmiotowości zwierząt

Wczoraj w Nowym Wspaniałym Świecie odbył się kolejny wykład z okazji Tygodnia Wegetarianizmu. Ula Zarosa, doktorantka z Wydziału Filozofii, wygłosiła ciekawy wykład połączony z prezentacją o tym dlaczego zwierzęta to podmioty moralne, a nie przedmioty.

img_9351

Uruszla Zarosa przedstawiła nam główne założenia utylitaryzmu Singera porównując go z poglądamidominującymi na świecie. Udowodniła, że poglądy Kartezjusza wciąż pokutują w naszych czasach i są obecne w naszym przedmiotowym podejściu do zwierząt. Prowadzi to oczywiście do szowinizmu gatunkowego, gdzie jedynie nasz ludzki gatunek, ma przywileje, a zwierzętami, nawet jeśli mamy się opiekować, to nie dlatego, że są ważne same w sobie, ale dlatego, że są ważne dla nas.

Szowinizm gatunkowy odzwierciedla się w wielu sferach codziennego życia – testowania produktów na zwierzętach, wiwisekcji, hodowania zwierząt na mięso, skóry, futra, wykorzystywania ich dla rozrywki, ale także, o czym się często zapomina, w języku. Warto pomyśleć o tym, jak często wykorzystuje się porównania do zwierząt lub epitety z nimi związane, co jest zupełnie bezpodstawne, bo ani psy nie kłamią, ani świnie nie są obrzydliwe, ani żaden wilk nie zrobiłby drugiemu wilkowi tego, co robią sobie ludzie. To czyste przeniesienie naszych własnych cech na zwierzęta, na czym tracą oczywiście one.

Wykład już niedługo będzie możliwy do obejrzenia na naszych stronach.

img_9353img_9380img_9357img_9382

Facebook Comments

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Robert pisze:

    Jaka wielka jest przepaść między wrażliwością kobiet a mężczyznami to świetnie widać na zdjęciach z prelekcji Urszuli Zarosy. Jest mi wstyd że mężczyżni wolą „polować” nich dawać poczucie bezpieczeństwa i chronić wszystkie żywe istoty na tym świecie.Czekam z niecierpliwością na wykład na tej stronie. Przesyłam bieszczadzkie całuski dla całej redakcji Robert .

Shares
Skip to content