Ryby lubią masaż

Lubisz dobry masaż? Nie tylko ty. W ostatnim badaniu opublikowanym w “Nature Communications” naukowcy z Lisbon University Institute w Portugalii dowodzą, że zamieszkujące rafy koralowe ryby pokolcowate także nim nie pogardzą. W warunkach naturalnych ryby pokolcowate korzystają z usług „ryb-czyścicieli”, które usuwają pasożyty z ich skóry. Jednak teraz badacze odkryli, że w czasie „masowania” przez inne ryby pokolcowate mają obniżony poziom kortyzolu, hormonu związanego ze stresem.

Przyjmowanie stymulacji dotykowej może więc funkcjonować jako skuteczna strategia [ryb pokolcowatych] w radzeniu sobie z efektami stresu i we wzmacnianiu zdrowia – mówią naukowcy.

Zdrowotne korzyści płynące z dotyku, na przykład z terapii masażem, zostały potwierdzone w przypadku wielu zwierząt, w tym ptaków i naczelnych. To jednak jest pierwsze badanie udowadniające, że przyjazny kontakt fizyczny jest korzystny także dla ryb. Im dogłębniej naukowcy badają fascynujący świat ryb, tym bardziej potwierdzają tezę, że są one zdolne do odczuwania przyjemności i bólu tak samo jak każde inne zwierzęta, co może wydawać się oczywiste dla przypadkowego obserwatora.

Niestety, komercyjne rybołówstwo całkowicie lekceważy odczucia niezliczonych ryb, które każdego roku na całym świecie zabijane są w celach konsumpcyjnych. Olbrzymie trawlery, długie na setki metrów, łapią ogromne ilości ryb, ale również delfinów, ptaków, żółwi i innych zwierząt. Gdy sieci są wyciągane z głębin, ryby doświadczają bolesnej dekompresji i dotkliwego wewnętrznego ciśnienia, które często powodują pęknięcia w ich pęcherzach pławnych, oczach i żołądkach. Rybom hodowlanym wcale nie jest lepiej, ponieważ jako wrażliwe zwierzęta są zmuszone do życie w zatłoczonych, brudnych i często pełnych chorób zagrodach – tylko po to, aby zostać uduszone na śmierć lub być żywcem obdarte ze skóry.

Tutaj możesz obejrzeć dochodzenie MFA z rybiej rzezi w Teksasie:

o


Na szczęście każdy z nas jako konsument lub konsumentka może przyczynić się do zakończenia niepotrzebnego cierpienia ryb, jak również do zachowania różnorodności i dobrej kondycji oceanów. Wystarczy wybrać współczujący, wegański styl życia. Prosimy, odwiedź ChooseVeg.com. Znajdziesz tam przepisy niezawierające ryb, a także informacje i porady pomagające w przejściu na dietę opartą o produkty roślinne [wejdź na zostanwege.pl i zapisz się do akcji „Zostań wege na 30 dni!„].

Tekst: Nathan Runkle
Tłumaczenie: Natalia Kołodziejska
Źródło:http://www.mfablog.org/2011/11/study-shows-fish-enjoy-massage.html

Nathan Runkle

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content