Kulturystyka i fitness po wegańsku

Dzisiaj prezentujemy tłumaczenie artykułu o historii jednego z największych i najpopularniejszych serwisów poświęconych diecie wegańskiej w sporcie – www.veganbodybuilding.com.

Od małego często uprawiałem sport i byłem całkiem utalentowanym atletą. Byłem dość mały, ale bardzo się interesowałem profesjonalnym wrestlingiem.  Zawsze chciałem być większy i silniejszy. Pod wpływem mojej siostry Tanii w 1995 roku stałem się wegetarianinem a w 1996 – weganinem. W roku 2000 podnoszenie ciężarów zacząłem traktować poważnie, więc wystartowałem w konkursie Body-for-LIFE challenge.

W 2001 roku, zainspirowany przez Jordana Baskerville’a  –  mojego przyjaciela z dzieciństwa, zacząłem  uprawiać kulturystykę. Przeprowadziłem się do Arizony, gdzie spotkałem  Mister America –  Troya Alves’a.  Stał się moim osobistym trenerem. W 2001 roku po raz pierwszy wziąłem udział w zawodach kulturystycznych. Niestety, tuż przed nimi zachorowałem na mononukleozę i nie mogłem współzawodniczyć na scenie. Wszystko obserwowałem z widowni i prawdopodobnie zająłbym drugie miejsce.

W 2002 roku otworzyłem swój biznes Vegan Bodybuilding & Fitness z nadzieją na bycie bardziej znanym w branży fitness i promocję weganizmu na świecie. Moim celem było zarabianie w firmie na pełen etat , a większości zysków chciałem przekazywać na rzecz zwierząt i prowadzić proste życie z tego co zostanie. Po co robić z tego biznes? Chciałem skupić się na promowaniu weganizmu i zarobić wystarczająco abym mógł to robić. Chciałem uniknąć standardowej pracy na pełen etat, która odciągnęłaby mnie od mojej pasji, jaką jest ratowanie zwierząt.

W tym samym roku próbowałem kupić domenę internetową www. veganbodybuilding.com. Ten zakup planowałem prawie rok.  W tym czasie 7 miesięcy pracowałem na  rejsie na morzu karaibskim. Kiedy się już zdecydowałem okazało się, że została ona  kupiona trzy tygodnie wcześniej  przez kogoś z Wielkiej Brytanii. Dlatego założyłem www.veganbodybuilder.com.

Byłem w kontakcie z właścicielem www.veganbodybuilding.com , który dodał mnie na swojej stronie. Był przyjemnym gościem i miał wielu  sportowców z ciężkiej atletyki na swojej stronie. Po roku  przemianowano ją na www.veganbodybuilding.org. Moim pierwotnym planem był adres www.veganbodybuilding.com, dlatego tylko gdy domena się zwolniła, to ją kupiłem.

Strona była zarejestrowana pod oboma adresami: veganbodybuilder.com i veganbodybuilding.com aż do późnego 2003 albo początku 2004 roku. Od czasów zmiany na veganbodybuilding.com udało się do nas zachęcić wielu sportowców i teraz na stronie mamy najlepszych wegańskich atletów świata.
W lipcu 2003 roku, gdy byłem już po rejsie, wziąłem udział w kolejnych zawodach kulturystycznych. Byłem czwarty z siedmiu w zawodach INBF (International Natural Bodybuilding & Fitness Federation – przyp. tłum.) co mi dało ogromną satysfakcję. Od października 2003 roku do sierpnia 2004 pływałem na wielu rejsach w Meksyku i Północnej Europie z moją trasą „Vegan Bodybuilding & Fitness World Tour”. Promowałem swoją stronę i firmę w 15 krajach na świecie.

W kwietniu 2005 roku ponownie wystartowałem w zawodach i zdobyłem pierwsze miejsce w INBA Northwestern USA Natural Bodybuilding Championships. W październiku 2005  byłem drugi na World Natural Bodybuilding Championships from Sacramento w Kalifornii, w tym samym mieście, w którym w 2003 roku byłem trzeci.

Z upływem lat Vegan Bodybuilding & Fitness się powiększyło. Kiedy zaczynaliśmy, w 2003 roku, na stronie było forum, jednak nie było ono zbyt aktywne. W maju 2005 roku założyliśmy NOWE forum i teraz ma ono 15 000 wiadomości napisanych przez 500 aktywnych uczestników w przeciągu zaledwie 7 miesięcy. Nie muszę mówić, że stało się bardziej popularne.
Osiągnęliśmy również pewne sukcesy z naszymi produktami. W końcu biznes to biznes. Dostarczamy setki stron darmowych informacji i pytań z odpowiedziami, inspirujemy innych, ale również sprzedajemy ubrania fitness, filmy, kalendarze, rękawiczki. W przyszłości zamierzamy wprowadzić książki i suplementy.

Obecnie ubrania Vegan Bodybuilding & Fitness sprzedajemy w 23 różnych krajach i w prawie każdym stanie USA. Naszym dotychczasowym, światowym bestsellerem jest standardowy Vegan Bodybuilding & Fitness T-shirt. Pojawiliśmy się w wielu magazynach, artykułach, programach telewizyjnych, reklamach, jak i na prawie 100 stornach internetowych.

Sprzedajemy zarówno ubrania Vegan Bodybuilding and Vegan Fitness jak i kombinację naszych dwóch nazw Vegan Bodybuilding & Fitness.  Wszystkie ubrania są robione z materiałów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych gdzie są też szyte.  Aktualne produkty można oglądać na stronie http://www.veganbodybuilding.com/?page=products.

Vegan Bodybuilding & Fitness powstało aby promować weganizm poprzez sport i to jest to  czym się zajmujemy. Niektórzy weganie nie lubią kultury popularnej, ale my sądzimy, że ważne jest aby weganizm przebił się do mainstreamu, a tym samym do szerszego grona. Będziemy kontynuować promocję Vegan Bodybuilding & Fitness w różnych środkach masowego przekazu.

Doceniamy wszelkie wsparcie w ciągu tych lat i będziemy kontynuować promocję weganizmu poprzez sport w najlepszy sposób jaki umiemy.
Podziękowania ode mnie…po tych wszystkich latach ciężkiej pracy i poświęcenia dla sprawy ratowania życia zwierząt jestem w końcu bliski spełnienia swoich marzeń o utrzymywaniu się wyłącznie z Vegan Bodybuilding & Fitness, dzięki czemu mogę być bardziej oddany promowaniu weganizmu.

Tekst: Robert Cheeke
Tłumaczenie: Katarzyna Kozłowska
Źródło: http://www.veganbodybuilding.com/?page=article_history

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content