Co by się stało gdyby wszyscy ludzie przestali jeść mięso?

Od czasów raportu ONZ na temat zmian klimatycznych wiemy już, że współczesne fermy przemysłowe odpowiadają za emisję większej ilości gazów cieplarnianych niż transport morski, lądowy i powietrzny razem wzięte.

Wiemy również, że „produkcja” mięsa związana jest z marnowaniem olbrzymiej ilości zasobów, które wystarczyłyby na produkcję znacznie większej ilości kalorii pochodzenia roślinnego.

shutterstock_188154068
Coby się stało gdyby, któregoś dnia wszyscy ludzie na świecie podjęli dezycję o przejściu na wegetarianizm?

W 2009 roku naukowcy z holenderskiej Environmental Assessment Agency opublikowali raport, w którym przedstawili skutki jakie dla środowiska będzie miała dieta wegetariańska i wegańska.

Gdyby wszyscy odrzucili spożywanie produktów odzwierzęcych emisja CO2 związana z rolnictwem spadnie o 17%, emisja metanu o 24%, a tlenków azotu o 21% do 2050 roku.

Co więcej zmiana diety byłaby o wiele mniej kosztowna niż próby rozwiązania problemu poprzez zmiany technologiczne i podatki od CO2.

Globalny wegetarianizm pozwoli nam również oszczędzić ziemię. Naukowcy obliczyli, że likwidacja ferm przemysłowych uwolni 2,7 mld ha, a likwidacja gruntu pod uprawy roślin na paszę dla zwierząt to kolejne 100 milionów hektarów.

Źródło: http://www.slate.com/articles/health_and_science/feed_the_world/2014/05/meat_eating_and_climate_change_vegetarians_impact_on_the_economy_antibiotics.html

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content