Ludzie nie są wyjątkowi! Zwierzęta również posiadają emocje i kulturę

Nowy artykuł na BBC Earth kwestionuje powszechne przekonanie o wyjątkowej pozycji człowieka w świecie przyrody. Tekst zadaje kłam opiniom o unikalnych zdolnościach poznawczych ludzi. shutterstock_271193258

Naukowcy wciąż odkrywają kolejne podobieństwa pomiędzy człowiekiem, a pozostałymi gatunkami zwierząt.

Kiedyś patrzyliśmy na siebie, jak na jedyne istoty obdarzone emocjami, moralnością i kulturą. Ale im więcej badań prowadzimy, tym bardziej okazuje się to nieprawdą. Wielu ludzi nauki jest przekonanych, że wszystkie te cechy, które uznajemy za unikalne u ludzi, występują również u zwierząt.

Artykuł skupia się głównie na małpach człekokształtnych. Mimo to, wiemy również coraz więcej o życiu emocjonalnym i psychicznym zwierząt wykorzystywanych w hodowli.

Ludzie od wieków starali się stworzyć nieprzekraczalną granicę pomiędzy homo sapiens, a innymi gatunkami. Pozwalało im to z czystym sumieniem wykorzystywać, więzić i zabijać zwierzęta – postrzegane jako te gorsze i mniej znaczące stworzenia. Pierwszy cios tej idei zadała teoria ewolucji, która ponad wszelką wątpliwość dowiodła, że ludzie również są zwierzętami, a różnice gatunkowe są kwestią ilościową, a nie jakościową.

Mimo to nadal wielu wierzy w to, że zwierzęta żyjące na fermach przemysłowych są gorsze, mniej inteligentne, nie mają żadnych potrzeb biologicznych. Nadal rozróżniamy zwierzęta do jedzenia i kochania. Kreślimy nowe linie podziałów. Zupełnie niepotrzebnie i arbitralnie.

Źródło: http://www.mfablog.org/humans-arent-exceptional-animals-have-emotions

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content