4 powody, dla których nie warto jeść mięsa

Dlaczego warto przejść na wegetarianizm i odstawić ze swojej diety mięso?

shutterstock_50794672

1. Nie potrzebujemy mięsa aby przetrwać
Czasy paleolitu minęły bezpowrotnie. Poza niewielkimi wyjątkami, większość osób nie potrzebuje dziś mięsa aby przetrwać. Mamy na tyle duży dostęp do produktów roślinnych, że bez większego problemu jesteśmy w stanie pokryć swoje zapotrzebowanie energetyczne wyłączając z menu mięso. Kilkaset lat temu mogło to być problematyczne ze względu na nie sprzyjające warunki i ograniczony dostęp do żywności. Dzisiaj nikt jednak nie żyje na sawannie, nikt z nas nie poluje, a każdy może z łatwością pójść do sklepu i zdecydować czy sięga po produkt roślinny czy odzwierzęcy.

2. Mięso zwierząt, które zjadasz pochodzi z masowej hodowli
Ponad 90% produktów odzwierzęcych to wytwór masowej hodowli – olbrzymich hal produkcyjnych, w których zwierzęta zostały zredukowane do roli przetwarzalnych surowców. Hodowla ekologiczna/rzydomowa nigdy nie zaspokoi zapotrzebowania na mięso kilku miliardów ludzi. Jest zbyt nieekonomiczna. Hodowle masowe tną koszty oszczędzając na dobrostanie zwierząt, dzięki temu mięso jest dziś tak powszechnie dostępne. Dlatego najlepszym wyborem jest konsumencki bojkot i wyeliminowanie mięsa z menu.

3. Jedzenia mięsa jest nieekonomiczne
Gdyby ilość zbóż wykorzystywanych na paszę na całym świecie – 670 milionów ton – zmniejszyć o jedynie 10%, otrzymano by ilość zbóż, która pozwoliłaby wykarmić 225 milionów ludzi przez następne trzy lata. Gdyby każdy Amerykanin zredukował ilość spożywanego mięsa o 5% (co sprowadza się do usunięcia jednej mięsnej potrawy na tydzień), „uratowano by” 7,5 milionów ton ziarna – co starczyłoby na wyżywienie 25 milionów ludzi, czyli szacowaną ilość głodujących każdego dnia w Stanach Zjednoczonych.

4. Rośliny to zdrowie
Wiodący eksperci ds. zdrowia są zgodni: przejście na wegetarianizm to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla siebie i swoich rodzin. Zdrowe diety wegetariańskie zapewniają ochronę przed licznymi chorobami, w tym trzema największymi zabójcami w kraju: chorobami serca, rakiem i zawałami. American Dietetic Association dowodzi, że wegetarianie wykazują

(…) mniejszą umieralność z powodu choroby niedokrwiennej serca; (…) niższy poziom cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie krwi oraz mniejszą zachorowalność na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2 oraz raka prostaty i okrężnicy.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Reger pisze:

    Świetny artykuł. Obala wszystkie mity, które są często powtarzane jak mantra przez mięsożerców

      

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content