Kompendium praw zwierząt

Jeszcze kilka lat temu jedyną książką o tematyce praw zwierząt było słynne „Wyzwolenie zwierząt” Petera Singera. Od tamtej pory, w księgarniach pojawiło się coraz więcej prac nie tylko na temat naszych etycznych powinności wobec zwierząt, ale także o ich emocjach i psychologii, pojawiło się też coraz więcej książek o weganizmie w kontekście nie tylko zdrowia ale i etyki.

Teraz na nasz rynek trafiło prawdziwe kompendium praw zwierząt – książka Doroty Probuckiej – „Filozoficzne podstawy idei praw zwierząt” to szczegółowy przewodnik po teorii praw zwierząt przedstawiający najważniejsze założenia i postulaty ruchu pro zwierzęcego na świecie.

Podobnych przewodników w Polsce ukazało się niewiele. Żaden z nich nie był też na tyle obszerny. Jak czytamy w opinii zoologa i profesora Andrzeja Elżanowskiego:

Autorka podjęła się prawdziwie monumentalnego zadania przeglądu i analizy głównych nurtów myślenia o prawach zwierząt. W piśmiennictwie polskim i być może nawet światowym nie a porównywalnego dzieła.

Całość składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy z nich skupia się na historycznym zarysie idei praw zwierząt, szuka podobieństw pomiędzy koncepcją praw człowieka i innych zwierząt oraz przedstawia naturę sporu pomiędzy zwolennikami wyzwolenia zwierząt i ludźmi dążącymi jedynie do poprawy dobrostanu zwierząt przetrzymywanych w hodowlach.

Druga część książki to streszczenie i analiza założeń kilku wybranych teoretyków filozofii praw zwierząt. Czytelnik będzie mógł między innymi przeczytać o poglądach takich ludzi jak Tom Regan, Gary Francione, David DeGrazii czy Mark Rowlands.

Ostatni rozdział to analiza krytyki skierowanej w stronę koncepcji praw zwierząt. Autorka bardzo zgrabnie odpiera popularne zarzuty stawiane aktywistom i analizuje je od strony filozoficznej i prawnej.

Na końcu czytelnik znajdzie również dołączoną obszerną bibliografię.

Bez wątpienia „Filozoficzne podstawy idei praw zwierząt” to w tej chwili największa i najbardziej rzetelna książka poświęcona tematyce pro zwierzęcej w Polsce. Ze względu na ogrom wiadomości nie polecamy jej osobom, które dotąd nie miały żadnego związku z omawianą tematyką. Lepiej wybrać krótsze i „lżejsze” lektury na początek. Jednak ci z was, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat praw zwierząt powinni bez wahania sięgnąć po „Filozoficzne podstawy praw zwierząt”.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content