Prawdziwe oblicze ZOO: historia Bena

Niedawno w Polsce wystartowała kampania „Nie chodzę do ZOO„. Do świadomości społecznej powoli przedostają się faktyczny obraz ogrodów zoologicznych – miejsc, w których większość zwierząt spędza całe swoje życie na niedostosowanych wybiegach i za małych klatkach. Zwierzęta, które na co dzień pokonują dziesiątki kilometrów mają do dyspozycji wyłącznie niewielki skrawek terenu. Jeden i ten sam, dzień w dzień. U niektórych zwierząt, brak możliwości realizowania własnych potrzeb biologicznych, skutkuje apatią i zaburzeniami psychicznymi.

Zdecydowana większość ZOO od dawna nie walczy już o ochronę zagrożonych gatunków. Dzisiaj ogrody zoologiczne to biznes, który musi się opłacać. Często kosztem zwierząt. Pisaliśmy o tym między innymi tutaj.

Smutnym przykładem codziennego życia w ZOO jest historia Bena – misia przetrzymywanego w fatalnych warunkach z jednym z ogordów zoologicznych w Północnej Karolinie.

Ben spędził za kratami sześć lat. Jego świat składał się z niewielkiej, grodzonej betonowej podłogi, starej kuli do kręgli i kilku spleśniałych pni drewna. Podawano mu wyłącznie suchą, psią karmę. Tak było taniej.

Ben codziennie był zmuszany do słuchania krzyków rozradowanych turystów i gości ogrodu zoologicznego.

Dzięki aktywistom PETY udało się odebrać Bena dotychczasowemu właścicielowi i umieścić go w azylu dla zwierząt. Zwierzak był w fatalnym stanie psychicznym. Na szczęście w pomoc Benowi zaangażowało się mnóstwo osób dobrej woli. Udało się zorganizować mu dom, darmowy przejazd i pomoc przy transporcie.

Wkrótce Ben po raz pierwszy od lat miał okazję grzebać w ziemi, poczuć zapach trawy i wziąć kąpiel w swoim własnym basenie, który opiekunowie umieścili na jego terenie.

Ben jest już bezpieczny. Ale w ogrodach zoologicznych całego świata rozgrywa się dramat wielu innych zwierząt. Dołącz do kampanii Nie chodzę do ZOO i wspomóż działania aktywistów! Wejdź na stronę polskiezoo.info i dowiedz się co możesz zrobić dla zwierząt.

Źródło: http://www.peta.org/features/ben-bear-rescue/

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares
Skip to content