Samotne zwierzęta w niewoli – 5 historii

Pomimo coraz większej wiedzy na temat psychologii i zachowań zwierząt, ludzie wciąż trzymają w niewoli tysiące lwów, słoni, delfinów, szympansów i wielorybów. Tylko po to aby zapewnić zabawę widzom delfinariów, ogrodów zoologicznych czy parków rozrywki.

Zwierzęta w niewoli mają bardzo ograniczone możliwości realizowania swoich potrzeb biologicznych. To rodzi stres i apatię. Szczególnie mocno odczuwają to zwierzęta społeczne. Pozbawione kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku spędzają swoje życie w dojmującej samotności.

1. Lolita

.
Lolita-1
Lolita żyje w niewoli od 44 lat! Została odłowiona w wieku zaledwie 4 lat. Zabrano ją z naturalnego środowiska i wrzucono do betonowego basenu. Jej pierwszy towarzysz niedoli zmarł w wieku 34 lat. Zrozpaczony doznał krwotoku po tym jak wielokrotnie uderzał głową w mur, próbując rozbić basen. Pomimo protestów Lolita wciąż pozostaje w niewoli i nie widać dla niej nadziei.

2. Asha

Elephant_outside_barn_CALE_cropped1

Przetrzymywana w Natual Bridge Zoo, jednym z najgorszych ogrodów zoologicznych w USA. Asha od 32 lat nie widział innego słonia. Cierpi na zaburzenia psychiczne i stereotypię. Śledztwo wykazało również brutalne zachowanie personelu zoo, które używało wobec Asha haków i dźgało ją za nieposłuszeństwo. Asha nadal przebywa w zoo. Nadal samotna.

3. Morgan

free-morgan

Znaleziono go w 2010 roku u wybrzeży Holandii. Był w złym stanie i wymagał opieki medycznej. Plan przewidywał jak najszybszy powrót Morgana do środowiska naturalnego. Mimo to zwierzę zostało zamknięte w parku rozrywki na Wyspach Kanaryjskich. Morga bardzo źle znosi niewolę. Był wielokrotnie atakowany przez inne wieloryby.

4. Lucky

sa_antonio_wz_2013

Lucky żyje w niewoli od 1962 roku. Oprócz samotności, Lucky musi radzić sobie z setkami zwiedzających. Goście ogrodu zoologicznego sami zauważyli, że kiedy tylko pojawiają się przy wybiegu słonia, ten odwraca głowę i ucieka wzrokiem dopóki tłum nie przejdzie dalej.

5. Happy

eleleee

Żyje w niewoli od 1977 roku. Jej dwaj towarzysze zmarli wiele lat temu. Zoo, które przetrzymuje Happy wciąż nie chce oddać zwierzęcia do sanktuarium. Chociaż, jak sami mówią, dostrzegają społeczne potrzeby słoni.

Tak nie musi być! Bojkotuj miejsca wykorzystujące zwierzęta w celach rozrywkowych!

Źródło: http://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/lonely-animals-prove-there-is-nothing-fun-about-captivity/

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content