Barcelona deklaruje się pierwszym miastem veg-friendly

22 marca Barcelona jako pierwsza na świecie oficjalnie zadeklarowała się miastem przyjaznym kulturze wegańskiej i wegetariańskiej, zapowiada, że będzie ją wspierać.

shutterstock_101032684

Wygląda na to, że inicjatywa to nie tylko czcze gadanie, Generalitat zapowiada konkretne kroki, chce jak najszybciej wdrożyć w życie wiele pomysłów i inicjatyw mających na celu zredukowanie jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego w mieście i promocji istniejących już lokali i sklepów z żywnością na bazie roślin.

Chociaż Barcelona nigdy nie pojawiła się na liście pięciu najbardziej przyjaznych weganom i wegetarianom miast, tak jak: Berlin, Nowy Jork, Portland, San Francisco czy Londyn, to uwagę zwraca fakt, że pomysł i projekt wyszedł z góry, od instytucji publicznych. Plan dekretu poparły niemal wszystkie partie, dwie pozostałe wstrzymały się od głosu aby inicjatywa mogła przejść.

Co oznacza to w praktyce? Władze miasta planują kampanię mającą na celu promocję zdrowego trybu życia, świadomego i odpowiedzialnego odżywania. W planach jest wydanie przewodnika w wersji papierowej oraz aplikacji, które mają dostarczyć informacji o restauracjach, barach, sklepach posiadających w swojej ofercie dania i produkty veg-friendly. Ma być stworzony tzw. “BCNvegPoint”, swojego rodzaju platforma, która skupiać będzie przedsiębiorców, inwestorów, fundacje i stowarzyszenia, stymulująca powstawanie nowych inicjatyw w sektorze.

Barcelona idąc śladem Gantu, Oslo czy Los Angeles postanowiła także dołączyć do “Poniedziałków bez mięsa”(MeatFreeMonday), pomysłu promowanego od kilku lat przez Paula McCarthy’ego. Administracja tym samym zobowiązuje się, że w każdy poniedziałek w stołówkach szkolnych, stołówkach socjalnych czy kantynach pracowniczych obok tych tradycyjnych, dostępne będą dania bazujące tylko i wyłącznie na roślinach.

Tekst: Monika Rząca
www.wakacje-hiszpania.pl

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content