8 powodów, dla których nie powinieneś jeść ryb

Czy możemy skomponować zdrową dietę bez dodatku ryb w menu? Jak najbardziej. Gdzie szukać kwasów omega-3 na diecie roślinnej? Pisaliśmy o tym między innymi tutaj.

shutterstock_394112923

Sprawdź kilka kolejnych powodów, dla których warto zrezygnować z ryb.

1. Połowy

Ostatni artykuł z National Juronal opisuje szacunki, według, których nawet 20% poławianych zwierząt to niechciane „odpady”, które nie mają szans uciec przed przemysłowym połowem – olbrzymimi sieciami i trawlerami. Giną na darmo. Martwe są po prostu wyrzucane.

2. Zatrucie

Zanieczyszczenie mórz i oceanów coraz częściej odbija się na „jakości” rybiego mięsa. Warto wspomnieć, że na skutek raportu brytyjskiej Agencji ds. Standardów Żywności z 2002 roku, Federacja Konsumentów w Wielkiej Brytanii przestrzegła obywateli przed wysokim stężeniem dioksyn i PCB (polichlorowane bifenyle) w rybach i suplementach opartych o oleje rybne.

3. Plastik

Naukowcy z University of California, Davis School of Veterinary Medicine odkryli, że aż o 25 procent badanych ryb miało wewnątrz ślady plastiku.

4. Degradacja morskiego ekosystemu

Przemysłowy połów ryb jest odpowiedzialny za zniszczenie wielu unikalnych ekosystemów. Z raportu organizacji World Wildlife Fund i Zoological Society of London wynika, że liczba ryb i innych zwierząt morskich spadła o prawie 50% w porównaniu do 1970 roku. Głównym powodem jest intensyfikacja połowów.

5. Ból

Naukowcy są zgodni – ryby odczuwają ból i mogą cierpieć. Więcej o badaniach na temat odczucia bólowego u ryb przeczytacie tutaj.

6. Inteligencja

Ryby potrafią rozpoznawać twarze i używają skomplikowanych systemów komunikacji. Ryby są inteligentne.

7. Hodowla ryb

Podobnie jak w przypadku ferm przemysłowych krów i świń, hodowle ryb charakteryzują się nadmiernym przeludnieniem. Prowadzi to często do infekcji i nadmiernego zanieczyszczenia wody. Badania Royal Society Open Science dowiodły, że ryby w hodowlach odczuwają nadmierny stres wynikły ze złych warunków życia.

8. Pracownicy

Przemysłowe połowy mają również negatywny wpływ na pracowników. Wielu z nich, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych jest zmuszana do pracy ponad swoje siły, w złych warunkach, bez odpowiedniej opieki.

Nie musisz wspierać tego procederu. Zostań wege na 30 dni!

Źródło: http://www.mfablog.org/mfa-investigation-prompts-grocery-chain-to

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content