4 powody dla których wegetarianie nie jedzą ryb

Czy wegetarianie jedzą ryby? Oczywiście, że nie! Wegetarianie nie jedzą żadnych zwierząt. Nie ma żadnego powodu aby wyłączać z tego zestawienia ryby. Wręcz przeciwnie.

shutterstock_230370142

Istnieje szereg powodów, dla którego warto zrezygnować z jedzenia ryb. Poniżej, podajemy 5, naszym zdaniem najważniejszych:

1. Ryby odczuwają ból

Tak jak każde inne zwierzę. Nie ma żadnego ewolucyjnego powodu, dla którego ryby miałyby byc pozbawione możliwości odczuwania bólu. W przeciwnym razie nie byłyby zdolne przetrwać w swoim środowisku. Mimo to, odczuwanie bólu przez ryby zostało również potwierdzone naukowo. Badania prowadzone przez Dr Lynne Sneddon dowodzą, że „dogłębne behawioralne i fizjologiczne zmiany” okazane przez pstrąga po ekspozycji na szkodliwe substancje są porównywalne do tych obserwowanych u wyższych ssaków.

2. Ryby są inteligentne

Wbrew pozorom ryby potrafią charakteryzować się bardzo dobrą pamięcią i wysoko rozwinięta inteligencją. Zdaniem prof. Andrzeja Elżanowskiego:

Ryby są inteligentnymi i fascynującymi stworzeniami. Badania behawioralne wykazały, że ryby mają bardzo dobrą pamięć i uczą się na własnych doświadczeniach. Wyróżniają się również charakterem – niektóre są odważne i ciekawskie, inne nieśmiałe i pasywne – i są w stanie rozpoznać członków własnej ławicy.

Ryby społeczne, podobnie jak szympansy potrafią współpracować w grupie, rozwiązywać konflikty i łagodzić niebezpieczne sytuacje.

3. Ryby mogą być trujące

Postępujące zanieczyszczenie środowiska wpływa również na jakość mięsa rybiego. Coraz więcej gatunków zanieczyszczonych jest toksynami, które co roku w ogromnych ilościach trafiają do oceanów i mórz. Tymczasem ryby hodowlane są karmione bezwartościową paszą, która sprawia, że ich mięso staje się jałowe odżywczo. Nie zawiera również cennych kwasów omega 3 (który ryby pozyskują z glonów). Dużo lepszym wyjściem będzie spożywanie roślinnych źródeł omega 3 – siemienia lnianego i orzechów włoskich.

4. Jedzenie ryb niszczy morski ekosystem

Przemysłowe rybołówstwo zabija co roku 100 milionów ton ryb! 11 z 15 najważniejszych obszarów połowów na świecie upada. 60% najczęściej odławianych ryb jest nadmiernie eksploatowana.

Nie musisz się na to zgadzać! Zostań wege!

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shares