Zasady suplementacji na diecie wegańskiej!

Czy dieta roślinna wymaga dodatkowej suplementacji? Tak. Czy to znaczy, że jest to dieta z gruntu zła, niezdrowa i nienaturalna? Nie. Większość suplementów oferowanych na naszym rynku przeznaczona jest dla osób na diecie tradycyjnej. Kapsułki omega – 3, witamina C, tabletki z błonnikiem, wyciąg z ananasa w pastylkach… wszystkie te produkty powstały z myślą o osobach spożywających na co dzień mięso i nabiał. Nie produkowano ich z myślą o osobach na diecie roślinnej.

shutterstock_364102928

Nie warto rozpatrywać również diety pod kątem „naturalności”. Łatwo wpaść w pułapkę zwaną „Appeal to nature” – jeden z popularnych błędów logicznych.

Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę na diecie roślinnej?

  1. Witamina B12 – potencjalne niedobory mogą pojawić się już po 3 miesiącach diety roślinnej. Dlatego nie warto czekać. Można wcześniej wykonać badania krwi, jednak nie warto badać samego poziomu B12, ponieważ badanie wyłapuje także nieaktywne analogi B12. Lepiej zbadać poziom homocysteiny. Da nam to lepszy ogląd na faktyczną zawartość B12 w naszym organizmie. Podczas suplementacji lepiej celować w większe dawki (minimum 400% dziennego zapotrzebowania w jednej tabletce), ponieważ przyswajalność z suplementu jest dosyć niska. Czy witamina B12 nie jest produkowana naturalnie w naszych jelitach? Nie. O mitach na temat B12 przeczytacie tutaj. Suplement B12 jest wskazany również dla osób po 50 roku życia. Niezależnie od diety.
  2. Witamina D – w naszej strefie klimatycznej na okresowe niedobory witaminy D cierpi zdecydowana większość populacji. Co wynika z braku odpowiedniej ekspozycji na promienie słoneczne, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Dlatego warto zaopatrzyć się w witaminę D. Znowu – niezależnie od rodzaju diety. Możesz kupić roślinną D2, lub poszukać w sklepach internetowych roślinnej wersji witaminy D3.
  3. Kreatyna – jeżeli trenujesz sporty siłowe i jesteś na diecie roślinnej, dodatkowa suplementacja kreatyną przyniesie szybsze efekty niż u osób spożywających mięso. Kreatyna jest popularnym suplementem wśród sportowców i ma doskonale udokumentowany wpływ na wzrost siły. Nie jest ona jednak niezbędnym elementem diety, tylko interesującym dodatkiem dla osób aktywnych fizycznie.
  4. Kwasy omega – 3 – w większości wypadków wystarcza codzienna porcja siemienia lnianego lub nasion chia. Jednak w przypadku kobiet w ciąży lub osób aktywnych fizycznie warto rozważyć dodatkową suplementację EPA – DHA, które zostały przygotowane na bazie glonów. Odpowiednie suplementy można znaleźć w sklepach internetowych.

To wszystko! Zdrowa dieta wegańska wymaga jedynie stałej suplementacji witaminą B12 i okresowej suplementacji witaminą D. Co z resztą? Jak ułożyć pełnowartościową dietę roślinną? Zapraszamy do naszej kampanii.

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content