Piękno wolontariatu – 7 dowodów na to, że pomaganie procentuje!

W grupie raźniej i skuteczniej – to uniwersalna prawda, którą potwierdza  każda działalność. Kolektywne, jasno profilowane działania, oparte na wysiłku i umiejętnościach grupy osób, przynoszą lepsze efekty niż wysiłki, najbardziej zdeterminowanej nawet, jednostki.

Wolontariat to najprostszy sposób, by w produktywny, wpierający sposób osiągnąć cele dla ogółu, czerpiąc przy tym ogromną satysfakcję i radość; to w końcu najwspanialsza forma pomocy, i choć angażująca i bez materialnego wynagrodzenia, to jednak chwalebna i wysokowartościowa.
1

Jeżeli jesteś osobą o gorącym sercu, wysokiej wrażliwości na cierpienie zwierząt i dobro naszej planety, a przy tym poszukujesz aktywności, która dopełni twoje życie, wspomóż naszą fundację swoim potencjałem!

Oto 7 mocnych dowodów na to, że wolontariat to bezcenne doświadczenie!

PO PIERWSZE – TWOJE ŻYCIE NABIERZE WARTOŚCI I GŁĘBI

Pracujesz, studiujesz, żyjesz w biegu. Czerpiesz ze świata garściami, mając przy tym poczucie, że nie oddajesz mu nic w zamian. Prawdopodobnie odczuwasz, że w życiu, jakkolwiek satysfakcjonującym i pasjonującym, brakuje ci wartości nadrzędnej.
Dobra wiadomość jest taka, że wolontariat tę lukę pięknie uzupełnia – bezinteresownym, aktywnym działaniem pro bono wraz z Fundacją Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!.
Pomaganie, stanowiące uzupełnienie aktywności zawodowej, jest wartością samą w sobie – nie potrzebuje nagród i chwał; liczy się działanie i jego efekty.

PO DRUGIE – ODKRYWASZ SIEBIE

Wolontariat otwiera oczy; działając, szybko zaczynasz orientować się kim naprawdę jesteś, jaki potencjał w tobie drzemie, jakie wartości są ci bliskie. Klarują się twoje poglądy i perspektywa. Definiujesz jasno z czym godzisz się w świecie, a co zasługuje na natychmiastową reakcję. Zaczynasz postrzegać siebie w kontekście świata i natury. Gdy wymieniasz się energią i pasją z innymi budujesz siebie na nowo, bogatszego o nowe koncepcje, idee i filozofię.

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”.
Choć wygospodarowanie czasu na rozwój nie jest proste, jest niezwykle istotne. Postęp to nie tylko wzrost kompetencji zawodowych, ale i otwartości na sprawy społeczne, sytuację zwierząt – świat, który potrzebuje zmian. Aktywizacja jednostek, które gotowe są zawalczyć o te zmiany to rola wolontariuszy, zorientowanych na działanie w grupie, współpracę i determinację. Często rozpoczynający pracę w wolontariacie nie zdają sobie sprawy, jakie pokłady chęci budowania nowych kompetencji w nich drzemią.

PO TRZECIE – MASZ SZANSĘ REALIZOWAĆ SIĘ POZA MIEJSCEM PRACY

Wolontariat w organizacji pożytku publicznego daje świetną okazję do oderwania się od codziennych obowiązków, ale także do cennej nauki i samorealizacji.
Praca zawodowa, czy studia nie zawsze pozwalają w pełni zaprezentować swoich możliwości, czy zrealizować aspiracji. Wykonując powierzone zadania, respektujące nakreślony zakres obowiązków, pracownicy nie mają szansy na autopromocję, prezentację zdolności; często też brak im odwagi, by „wyjść poza pudełko” i śmiało pokazać siebie. Skazani na rutynowe, często naśladowcze działania, szukają sposobności, by zabłysnąć i w pełni się wykazać. Wolontariat gwarantuje, że wszystkie twoje pomysły zostaną wysłuchane, a inicjatywy docenione!
PO CZWARTE – NAUKA SAMODZIELNOŚCI I WIARY W SIEBIE

Podejmując się pracy wolontariackiej – walki o prawa zwierząt, propagowania zdrowego trybu życia i żywienia – będziesz realizować określone zadania. To doskonała okazja do wykazania się w działaniu. Doświadczenie wynikające z prowadzenia projektów, delegowania zadań i pracy pod presją czasu, stanowią konstruktywną praktykę przed wyzwaniami zawodowymi w przyszłości. Swoją samodzielność odkryjesz także w trakcie analizowania sytuacji i proponowania rozwiązań.

Nie sposób pracować konstruktywnie bez sprawnej komunikacji. W wolontariacie jest to niezwykle cenna umiejętność, wykorzystywana między współpracownikami, jak i w kontaktach z mediami, innymi organizacjami pozarządowymi, czy rządowymi. Działania pro bono to cenny trening asertywności, umiejętności negocjacyjnych, czy oceny efektów działań.

Kluczowe w wolontariacie jest to, że będziesz realizował działania w oparciu o indywidualne predyspozycje i talenty. Wykorzystasz i rozwiniesz to, w czym czujesz się mocny; nie zamykając się przed wyzwaniami, otrzymasz jednak szansę poszerzania horyzontów i kompetencji!

Gdy twoje kroki osiągną oczekiwany efekt, zyskasz satysfakcję nieporównywaną z niczym innym. Pracując dla wyższej sprawy, czyniąc wymierne dobro dla zwierząt, pozwalasz wzrastać swojej pewności siebie! Zyskujesz wiarę w swoją sprawczość, która motywuje do dalszej aktywności, z jeszcze większą werwą i ambicją.

PO PIĄTE – MASZ WPŁYW NA ŚWIAT WOKÓŁ

„Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie”. Ta figura myślowa jest początkiem zmian globalnych, przekazuj ją innym, a sam bądź jej świadectwem. Działając i aktywizując do działania na rzecz zwierząt i wegetarianizmu, realizujesz zamierzenia w sposób wymierny. Wolontariat daje sposobność odpowiadania na konkretne problemy wszystkich żywych istot, co czyni z niego wysoce skutecznym aktem prohumanitarnym. Echo działań jest odczuwalne, co dodaje motywacji i dynamiki w pracy.

Działając, nie czekasz na zmiany. Nie jesteś częścią zbiorowej histerii zrzucania odpowiedzialności; podejmujesz kroki i widzisz ich efekty – każda jednostka, zaangażowana w wolontariat jest ogniwem wielkiej maszyny zwanej ZMIANĄ.

PO SZÓSTE – WARTOŚCIOWE RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Wolontariat uzależnia! Uzależnia od ludzi, którym przyświecają wspólne cele, których łączą spójne idee i światopogląd; uzależnia od poczucia spełnienia i czynienia dobra dla skrzywdzonych zwierzaków. Praca z ludźmi, którzy patrzą tak ja ty, czują to, co ty, buduje podwalinę wieloletnich relacji i silnych przyjaźni. Wspaniałe historie łączą! Lata obecności w wolontariacie to całe mnóstwo wzruszających, porywających za serce momentów, o których nie sposób zapomnieć.

PO SIÓDME – DOŚWIADCZENIE, KTÓRE ZAPROCENTUJE
Obecny świat rządzi się swoimi prawami. I tak, wkraczając na drogę zawodową, musisz umieć się sprzedać. Bogate w doświadczenie i praktykę wolontariacką CV pomoże ci dostać wymarzoną pracę. Dlaczego?
Wolontariat należy bowiem do jednych z najcenniejszych dla pracodawcy argumentów, przemawiających za uznaniem kandydata za wartościowego. Po pierwsze, wskazuje na jego gotowość do aktywności, nauki i ciężkiej pracy. Poza tym wspierając społeczną aktywność udowadnia chęć ciągłego rozwoju!

Wolontariusz postrzegany jest jako osoba empatyczna, o wysokich umiejętnościach interpersonalnych i kulturze osobistej, nie bojąca się wyzwań i niezależności – tak wynika z badań rekrutacyjnych, z punktu widzenia zatrudniającego. Warto zatem i dla tych profitów podjąć się współpracy z fundacją, by w przyszłości zdobyć dodatkowe punkty podczas poszukiwania zatrudniania.

9

 

 

 

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content