Jak obalać mity na temat weganizmu? Faktami!

Jeżeli waszych znajomych podczas dyskusji nie przekonują argumenty o tym, że weganizm jest dla nas zdrowszy, hodowla przemysłowa ma dramatyczne konsekwencje dla klimatu, a dieta roślinna jest o wiele bardziej różnorodna niż im się wydaje, warto przedstawić konkretne porównania i liczby.

Tekst: Patrycja Kwaśniewicz

Wiadomo, że na siłę nikogo nie przekonamy do zmiany zdania na temat spożywania mięsa czy traktowania zwierząt, ale możemy przedstawić fakty, z którymi ciężko jest dyskutować. Merytoryczna dyskusja i argumentacja oparta o źródła, to klucz do zagięcia naszego oponenta w dyskusji.

Co to za zdrowa dieta, skoro i tak musisz się dodatkowo suplementować? To, że nie zjesz kotlecika, nie uratuje wszystkich zwierząt. Hodowla przemysłowa nie jest odpowiedzialna za zmiany klimatu. Same rośliny nie wykarmią całej ludzkości. Mięso to siła. Pij mleko, będziesz wielki. Zapewne wielu z nas słyszało te zdania. Oczywiście nie dość, że są to argumenty niezgodne z prawdą, to jeszcze powielane przez lobbystów, reklamy, czy po prostu nasze babcie. O ile koncerny i lobby mięsne ma w tym konkretny interes, to nasze babcie i nasi znajomi powielają te mity po prostu z niewiedzy.

Nie wiecie już jak rozmawiać o weganizmie, tak żeby traktowano was poważnie? Nie tylko słuchano, ale usłyszano? Oto lista FAKTÓW mogących pomóc mięsożercom zrozumieć skalę problemów do jakich nie chcą się przyczyniać weganie i ekolodzy.

 • Intensywny chów zwierząt jest także bardzo energochłonny. Szacuje się, że na jego potrzeby zużywa się dwa razy więcej energii niż byłoby to potrzebne w przypadku tradycyjnych sposobów hodowli. Wiąże się to w znacznym stopniu z koniecznością wyprodukowania paszy dla zwierząt. Pochłania to 75% potrzebnej energii, podczas gdy pozostała część wykorzystywana jest na ogrzewanie, oświetlenie czy wentylację1 .
 • Krowy mleczne są modyfikowane, aby produkować do 10 razy więcej mleka niż naturalnie2.
 • Udomowione krowy żyją przeciętnie 20 lat, ale w gospodarstwach mlecznych są zabijane średnio po 5-6 latach3.
 • Globalne przejście na dietę wegańską pozwoliłoby uniknąć 8,1 miliona przedwczesnych zgonów rocznie4.
 • Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia pierwszy krok do zdrowego odżywiania to: „stosowanie pożywnej diety, opartej na różnorodnych produktach spożywczych, pochodzących przede wszystkim z roślin, a nie ze zwierząt”5.
 • W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia z listopada 2015 r. przetworzone mięso zaklasyfikowane zostało jako produkt rakotwórczy grupy 1 (tej samej, do której należą papierosy, alkohol i azbest). Jedzenie tylko 50 g mięsa dziennie (np. dwa plastry bekonu) zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 18%. Czerwone mięso zaklasyfikowane zostało jako czynnik rakotwórczy grupy 2A6.
 • Dieta wegańska zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty o 35%7.
 • Wysokie ciśnienie krwi, stanowiące główny czynnik ryzyka chorób serca i udaru, występuje rzadziej wśród wegan8.
 • U osób spożywających siedem lub więcej porcji owoców i warzyw dziennie występuje o 33% mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu z osobami, które jedzą mniej niż jedną porcję9.
 • Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Oxfordzie w 2018 r., które jest najbardziej kompleksową analizą szkód jakie rolnictwo wyrządza planecie, wykazało, że ‘rezygnacja z mięsa i nabiału to najlepszy sposób w jaki pojedynczy człowiek może zminimalizować swój wpływ na Ziemię’, ponieważ hodowla zwierząt dostarcza zaledwie 18% kalorii, zajmując przy tym 83% ziemi uprawnej10.
 • Jak pokazuje Higg Materials Sustainability Index (tj. indeks zrównoważonego rozwoju), skóra krów jest prawie trzy razy bardziej szkodliwa dla środowiska niż skóra wegańska, a wełna jest dwukrotnie bardziej szkodliwa niż poliester11.
 • Raport Greenpeace z 2018 r. wykazał, że „w celu uniknięcia niebezpiecznych zmian klimatycznych i utrzymania postanowień Porozumienia Paryskiego, globalna produkcja i konsumpcja mięsa i przetworów mlecznych musi zostać zmniejszona o połowę do 2050 r. W przeciwnym razie w nadchodzących dziesięcioleciach rolnictwo stanie się odpowiedzialne za 52% globalnej emisji gazów cieplarnianych, z czego 70% będzie pochodzić z produkcji mięsa i nabiału”12.
 • Uważa się, że uprawa awokado ma wysoki wpływ na środowisko, ponieważ jej całkowity ślad wodny to 1,981 mᶾ / tonę. Spośród produktów pochodzenia zwierzęcego, największy ślad wodny ma produkcja mięsa krowiego (15 400 mᶾ / tonę), a następnie mięsa z owiec (10 400 mᶾ / tonę), świń (6 000 mᶾ / tonę), kurczaków (4 300 mᶾ / tonę) oraz jaj (3 300 mᶾ / tonę). Tak więc ślad wodny uprawy awokado jest nadal mniejszy niż najniższy ślad pochodzący z produktów zwierzęcych13.
 • Badanie opublikowane w Environmental Research Letters wykazało, że stosowanie diety roślinnej ma trzy razy lepszy wpływ na środowisko niż pranie odzieży w zimnej wodzie, cztery razy lepszy niż suszenie prania na sznurkach (zamiast w suszarce) lub recykling i osiem razy lepszy niż wymiana żarówek na energooszczędne14.
 • Produkcja czystego mięsa (tj. uprawianego w laboratorium) to emisja gazów cieplarnianych mniejsza o 96%, zużycie energii mniejsze o 45%, zużycie ziemi mniejsze o 99% i zużycie wody mniejsze o 96% w porównaniu z produkcją mięsa konwencjonalnego15.
 • W raporcie ONZ z 2010 r. stwierdzono, że globalne przejście na dietę wegańską miałoby kluczowe znaczenie dla ratowania świata przed głodem, deficytem energetycznym i najgorszymi skutkami zmian klimatu16.
 • Światowa hodowla przemysłowa zwierząt wytwarza tyle samo gazów cieplarnianych, co cały światowy transport razem wzięty17.
 • Karmienie ludzi roślinami z upraw na paszę dla zwierząt hodowlanych mogłoby wykarmić trzy miliardy ludzi więcej18.
 • Od czasów ostatniej epoki lodowcowej 80% wszystkich lasów zostały zniszczone lub uszkodzone, a produkcja mięsa i paszy dla zwierząt jest jednym z głównych przyczyniających się do tego czynników19.
 • Pastwiska zajmują ponad 26% powierzchni Ziemi pozbawionej lodu, co czyni sektor hodowli zwierząt największym użytkownikiem zasobów gruntów na świecie20.
 • Jeśli zapotrzebowanie na produkty odzwierzęce będzie nadal rosło, cały sektor produkcji zwierzęcej może do 2050 roku pochłaniać 80% rocznego budżetu gazów cieplarnianych na świecie21.

 1. https://royalsocietypublishing.org/doi/full/10.1098/rstb.2010.0172

2. https://www.ciwf.org.uk/media/5235185/the-life-of-dairy-cows.pdf

3. https://www.ciwf.org.uk/media/5235185/the-life-of-dairy-cows.pdf

4. https://www.oxfordmartin.ox.ac.uk/news/201603-plant-based-diets/

5. https://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/nutrition/a-healthy-lifestyle

6. https://www.who.int/mediacentre/news/statements/2015/processed-meat-cancer/en/

7. https://www.wcrf-uk.org/uk/media-centre/press-releases/new-research-shows-vegan-diets-could-lower-prostate-cancer-risk

8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12372158/

9. https://jech.bmj.com/content/68/9/856

10. https://www.theguardian.com/environment/2018/may/31/avoiding-meat-and-dairy-is-single-biggest-way-to-reduce-your-impact-on-earth

11. https://apparelinsider.com/higg-materials-sustainability-index-updated/

12. https://www.greenpeace.org/international/press-release/15111/greenpeace-calls-for-decrease-in-meat-and-dairy-production-and-consumption-for-a-healthier-planet/

13. https://theecologist.org/2019/may/09/environmentalists-go-nuts-over-almonds-writes-markbanahan

14. https://www.theguardian.com/environment/2017/jul/12/want-to-fight-climate-change-have-fewer-children

15. https://www.sciencedaily.com/releases/2011/07/110714101036.htm

16. https://www.theguardian.com/environment/2010/jun/02/un-report-meat-free-diet]

17. http://www.fao.org/3/i3437e/i3437e00.htm

18. https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/8/3/034015/pdf

19. GRAIN. Big meat and dairy’s supersized climate footprint. (GRAIN, IATP and Heinrich Böll Foundation, 2017), Hirschberger, P. & Schweiz, W. W. F. Die Wälder der Welt – ein Zustandsbericht: Globale Waldzerstörung und ihre Auswirkungen auf Klima, Mensch und Natur. (2011)

20. Food and Agriculture Organization. The State of Food and Agriculture 2009: Livestock in the Balance. (Food & Agriculture Org, 2009).

21. ATP. Emissions impossible: How big meat and dairy are heating up the planet. (Institute of Agriculture and Trade Policy, 2018)

Facebook Comments

Możesz również polubić…

Shares
Skip to content