Śledztwo Fundacji Viva! w ubojni firmy Sokołów S.A.
6 lutego opublikowaliśmy wstrząsający materiał będący wynikiem śledztwa w miejscowości Koło, podczas którego zarejestrowano okrutne traktowanie krów i w ocenie fundacji także łamanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt.
Aktywiści śledczy Vivy! objęli monitoringiem ubojnię krów należącą do jednego z największych producentów mięsa w Polsce. Działali w ramach dwóch naszych kampanii Stopklatka i Zostań Wege. Podczas siedmiu wyjazdów organizowanych od września do listopada 2022 roku zarejestrowali wielokrotnie powtarzającą się przemoc wobec zwierząt. Pod koniec grudnia ubiegłego roku złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 35 ust. 1 a ustawy o ochronie zwierząt polegającego na znęcaniu się nad zwierzętami na terenie ubojni Sokołów S.A. Ponadto przekazaliśmy z zawiadomieniem dziewięć godzin materiału wideo.
Co zarejestrowano?
Aktywiści zarejestrowali, co działo się podczas rozładunku krów z ciężarówek i przepędzania zwierząt po rampie do ubojni. Bicie krów, uderzanie we wrażliwe miejsca ich ciała (m.in. w głowy, brzuch i dolne części nóg), dźganie długim narzędziem, ciągnięcie za liny przywiązane do rogów czy opuszczanie metalowych zasuw na grzbiety zwierząt to tylko część zarejestrowanych sytuacji.
Ponadto zarejestrowano uderzanie i przepędzanie krowy z krwawiącą raną oraz bicie leżącego na rampie zwierzęcia. W takich sytuacjach natychmiast powinni zareagować lekarze weterynarii prowadzący nadzór nad rozładunkiem. Kolejny raz, w kolejnej ubojni ujawniamy, że nadzór jest nieskuteczny – komentuje Łukasz Musiał, koordynator kampanii śledczej Vivy! – Stopklatka.
Obowiązkowy monitoring
Fundacja Viva! zbiera podpisy pod petycją dotyczącą wprowadzenia obowiązkowego monitoringu w ubojniach. To zwiększyłoby nadzór nad ubojniami oraz przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa i zmniejszenia cierpienia zwierząt. Mimo złożenia petycji i pism do ministerstwa rolnictwa, a także interpelacji poselskiej, ministerstwo nie prowadzi prac w tym zakresie. Resort powołuje się na zbyt duże koszty związane z instalacją monitoringu, nie patrząc na cierpienia zwierząt. Petycję można podpisać tutaj.
Ubój zwierząt i związane z nim cierpienie to nieodłączna konsekwencja zapotrzebowania na mięso. Brak monitoringu wideo ułatwia bezkarne znęcanie nad zwierzętami i wykorzystywanie zwierząt chorych, słabych i okaleczonych w transporcie. Od lat obserwujemy opór legislatorów i środowiska hodowców przeciwko dodatkowemu nadzorowi, który można wytłumaczyć tylko w jeden sposób – obawą, że nadużycia są normą w tym przemyśle – dodaje Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!
Nasze wybory kształtują rzeczywistość
Krowy to mądre i towarzyskie zwierzęta, które mają bardzo dobrze rozwiniętą pamięć. są w stanie martwić się o przyszłe wydarzenia. Podobnie jak psy mają różne charaktery. W stadzie budują silne więzi rodzinne i przyjacielskie. Ciężko wyobrazić sobie, jak wielką traumą musi być dla nich współczesny system masowej hodowli.
Niezwykle przykro jest patrzeć, jak traktowane są zwierzęta w ubojniach w ostatnich chwilach życia. To już szóste śledztwo Vivy z ubojni w Polsce. A także kolejne zawiadomienie do prokuratury. Co pokazuje, że takie traktowanie zwierząt to nie są jednostkowe sytuacje, ale poważny problem systemowy. W Polsce co roku zabija się dla pożywienia ponad miliard trzysta milionów zwierząt lądowych. To gigantyczny przemysł i ogromna skala produkcji, w której nie liczą się zwierzęta. Nie bez powodu konsumenci nie mają wglądu w ten proces – zapewne większość z nich nie chciałaby kupować produktów okupionych cierpieniem i bólem zwierząt. Warto zastanowić się, czy mając świadomość, jak powstają produkty pochodzenia zwierzęcego, nadal chcemy być częścią tego systemu – mówi Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Vivy zaangażowanej w śledztwo – Zostań Wege.
Od lat walczymy o zwierzęta i ich prawa oraz zachęcamy do wyboru diety roślinnej. Warto zrobić chociaż pierwszy krok w tym kierunku poprzez ograniczenie spożycia mięsa i produktów odzwierzęcych. Osobom zainteresowanym taką zmianą dajemy skuteczne narzędzie, jakim jest 30-dniowy program w darmowej aplikacji „Zostań Wege na 30 dni”, w którym uczestnicy otrzymują dostęp do 120 przepisów i przewodnika po diecie roślinnej (Android i iPhone). Do programu można dołączyć także w wersji newslettera na stronie zostanwege.pl.
Zdjęcia: kampania Vivy Stopklatka
Najnowsze komentarze