Ptasi geniusze

Już niedługo nakładem wydawnictwa W.A.B ukaże się książka Esther Woolfson „Corvus. Życie wśród ptaków”. Autorka opowiada o życiu, emocji i psychice… kruków (i nie tylko). Dawno temu powinniśmy odłożyć do szuflady powiedzenie „ptasi móżdżek”. Badania etologiczne wyraźnie wskazują, że ptaki mogą być obok ssaków jednymi z najbardziej rozwinięto poznawczych zwierząt na Ziemi. Niektóre z nich mogą wykazać się nie tylko fenomenalną pamięcią ale również zdolnością abstrakcyjnego myślenia i być może samoświadomości. Kruki są szczególnie fascynującym przypadkiem.

corvus-life-with-birds-esther-woolfson-hardcover-cover-art

Fragment książki możemy już teraz przeczytać na stronie magazynu Focus.

Dzięki kuchennej ścianie kolekcja może rozrastać się w nieskończoność. Kurczak wtyka w otwór zarówno skrawki jedzenia, jak i strzępki papieru. Ogromną przyjemność sprawia mu wyciąganie różnych rzeczy z koszyka przeznaczonego na prasę kolorową i codzienną, listy oraz świstki-z-którymi-pewnego-dnia-coś-  trzeba-będzie-zrobić. Interesują go szpargały wszelkiego rodzaju – stare paragony czy koperty po wyciągach z rachunku bankowego – które wpycha między deski z przeświadczeniem, że kiedyś mogą się przydać. Kuchenną ścianę postrzegam jako coś więcej niż styl życia Kurczaka. Ona jest jego własnością. Jednak od czasu do czasu upchnięte w niej papierzyska wymykają się długiemu chwytnemu dziobowi i osuwają w przestrzeń pod domem, skąd są zabierane przez jakąś stukniętą mysz przerabiającą je na trociny do umoszczenia gniazda.
A może po prostu czekają na dzień, w którym struktura domu, podobnie jak struktura wszechrzeczy, rozpadnie się, rozsypie; na dzień, w którym archeolodzy, bezsilni wobec zagadki karteluszków przechowywanych w fundamentach, z pewnością wyciągną niewłaściwe wnioski. Ze smutkiem myślę o ich porażce; o tym, że nie zdołają dostrzec, opisać ani rozsławić wielkich przymiotów ducha, wdzięku i inteligencji krukowatych.

Kruki potrafią tworzyć własne narzędzia.

Rozwiązują również inne problemy rozumiejąc powiązania przycznowo-skutkowe.

Zachęcamy do zakupu książki i zgłębiania tajemnic zwierzęcych umysłów :)

Facebook Comments

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Megi pisze:

    Na pewno kupię! Nie mogę się doczekać :)

  2. L. pisze:

    UWIELBIAM KRUKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!! <3

Shares
Skip to content