Pamiętliwe ptaki

Mamy już zwycięzcę naszego ostatniego konkursu! Książka Petera Singera „Etyka a to, co jemy” powędrowała do Maćka, który opisał nowe badania świadczące o zdolności kruków do rozpoznawania i rozróżniania ludzkich twarzy.

Jak się okazało ptaki reagują w określony sposób w zależności od osoby, która się w danym momencie do nich zbliża. Przebadano wiele zmiennych, w tym zapach, sposób poruszania się, na które mogły reagować zwierzęta. Seria eksperymentów dowiodła jednak, że kurki rozpoznają twarze, niezależnie od innych sygnałów. Pamiętają je nawet przez 3 lata!

Również gołębie, które na co dzień mijamy zapamiętują i rozpoznają twarze poszczególnych osób. Nawet na podstawie zdjęcia są w stanie rozpoznać swoich ludzkich „znajomych”. Wyniki badań komentuje dr Anna Wilkinson:

Tak zaawansowane procesy poznawcze rzadko były obserwowane u gołębi, a wyniki naszego badania sugerują, że ptaki potrafią nie tylko rozpoznawać poszczególnych ludzi, ale też wiedzą kim jest osoba, którą rozpoznały – to może być bardzo ważne, jeśli chodzi o przetrwanie.

Dotychczasowe badania dowiodły również, że gołębie wykazują też zdolności do myślenia abstrakcyjnego. Więcej na ten temat opowiadał na swoim wykładzie dr Wojciech Pisula. Nagranie możecie zobaczyć tutaj.

Inteligencja i zdolności umysłowe ptaków coraz częściej zaskakują naukowców. Czekamy na kolejne wiadomości!

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,390564,ptaki-rozpoznaja-ludzkie-twarze-i-glosy.html
http://www.emocje.net.pl/pamietliwe-kruki-i-psychologia-zwierzat/

 

Facebook Comments

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Magda Mysza pisze:

    W większości polskojęzycznych artykułów jest mowa o krukach, natomiast badania Marzluffa były przeprowadzanena wronach. Wynika to z błędnego tłumaczenia słowa „crow” które oznacza wronę. Kryk to „raven”.

Shares
Skip to content